بهترین نرم افزار حسابداری

امروز انجام کار حسابداری بدون استفاده از نرم افزار حسابداری کاربردی و جامع امکان پذیر نمی باشد. از این رو هر شرکت و واحد تجاری برای انجام فعالیت های گروه حسابداری خود اقدام به انتخاب و خرید بهترین نرم افزار حسابداری می نماید. با توجه به اینکه در ایران تعداد نرم افزارهای حسابداری کم نیستند چه معیاری می تواند خوب و یا بد بودن یک نرم افزار حسابداری را مشخص نماید؟ در ادامه با ما همراه باشید تا خودتان جواب این سؤالتان را بگیرید.

نرم افزار حسابداری ابزاری برای حسابداران و مدیران مالی می باشد . مدیران شرکت ها تصمیمات خود را با توجه به اطلاعات و گزارشات به دست آمده توسط حسابداران و مدیران مالی خود اتخاذ می کنند که این اطلاعات از طریق نرم افزار های حسابدرای پردازش و تهیه می شوند و در اختیار مدیر عاملان قرار می گیرند پس بهترین نرم افزار حسابداری نرم افزاری هست که نیاز واحد مالی را برای تهیه گزارشات و اطلاعات مالی در کوتاه ترین زمان و مناسب ترین گزاشات پاسخگو باشد. بطور کلی در داخل کشور نرم افزار های حسابداری زیادی وجود دارد و نمی توان به قطع در مورد نرم افزار حسابداری خوب و بد اظهار نظر کرد ولی بطور کلی می توان از خصوصیات بهترین نرم افزار حسابداری نام برد تا خود شما بتوانید به راحتی بهترین نرم افزار حسابداری را تشخیص و در نهایت انتخاب مناسبی در تهیه نرم افزار حسابداری داشته باشید.

ویژگی بهترین نرم افزار حسابداری

  • کیفیت و هزینه خدمات پشتیبانی
  • کاربری آسان و میزان محبوبیت آن در بین حسابداران خبره
  • امکانات و کنترل های داخلی و رعایت اصول حسابداری
  • قیمت آن نسبت به نرم افزارهای مشابه

چگونه یک نرم افزار حسابداری خوب انتخاب کنیم؟

ما چهار مولفه اساسی و مهم بهترین نرم افزار حسابداری را مطرح کردیم و در رابطه با هر کدام توضیحاتی خدمتتان ارائه می گردد تا بیشتر با این خصوصیات آشنا شوید.

این چهار خصوصیات نرم افزار حسابداری من را بیشتر یاد شرکت های مخابراتی می اندازد طوری که اویل شرکت های همراه اول و ایرانسل خود سیم کارت را با مبالغی بسیار گران به فروش می رساندن و مردم هر سیم کارت هر شرکتی که ارزان تر بود را خریداری می کردند ولی در حال حاضر همه چیز تغییر کرده اولا خبری از مبلغ گران برای فروش سیم کارت نیست و شرکت ها با مبلغی خیلی ناچیز و در بسیاری موارد حتی رایگان در اختیار مردم قرار می دهند و مردم هم در خرید به خود سیم کارت توجه ای ندارن و به خدمات پشتیبانی آن توجه دارند مثل تعرفه های تماس، تعرفه های اینترنتی و سرعت اینترنت و امثال آن.

همه این توضیحاتی که در مورد سیم کارت خدمتتان گفته شد دقیقا در نرم افزار حسابداری هم صدق می کند و حتی حساس تر اینکه اگر نرم افزاری خدمات پشتیبانی نداشته باشد در بازار طالبی هم ندارد و اما خدمات پشتیبانی شامل چه مواردی می شود و چه موضوعاتی را در بر می گیرد صحبت خواهیم کرد.

اولین ویژگی بهترین نرم افزار حسابداری: خدمات پشتیبانی مناسب شامل

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک نرم افزار حسابداری خوب پشتیبانی مناسب و کامل است که میتواند شامل موارد زیر باشد.

الف) پاسخگویی تلفنی: در هر زمانی در دسترس بوده و بدونه وقفه به کارشناس پشتیبانی وصل شود (در برخی نرم افزار های حسابداری از زمان تماس تا وصل شد به کارشناس پشتیبانی زمانی حدود 30 دقیقه تا یک ساعت به طول می انجامد این اصلا جالب نیست و پس از گذشت این زمان آیا کارشناس جوابگو هست یا خیر؟ آیا کارشناس اطلاعات کافی دارد یا خیر؟ و….

ب) خدمات پشتیبانی شامل اتصال اینترنتی نیز باشد مثل ریموت شدن روی سیستم مشتری و رفع ابهام و اشکال آن

ج) در صورت نیاز، شرکت تولید کننده نرم افزار برای رفع هر چه بهتر ابهامات و اشکالات یا بهبود خدمات خود بتواند هر لحظه نیروی متخصص به صورت حضوری به شرکت شما ارسال کند.

د) خدمات آموزش برای تیم حسابداری شما داشته باشد و خود شرکت تولید کننده نرم افزار حسابداری واحد آموزش نرم افزار داشته باشد .

و در قسمت آخر خدمات پشتیبانی هزینه پایین و مناسبی داشته باشد و بصورت پکیج های مختلف ارائه شود تا بسته مناسب خودتان را درخواست کنید به عنوان مثال نرم افزار حسابداری سپیدار سیستم این امکان را گذاشته شما برای ساعت کارهای های مختلف بتوانید بسته پشتیبانی فعال کنید که در این صورت اگر شما کمتر و یا محدود از نرم افزار حسابداری استفاده کنید هزینه پشتیبانی کمتری هم متحمل می شوید و در هزینه پشتیبانی صرفه جویی می کنید.
بطور کلی هزینه مناسب پشتیبانی حدود یک پنجم قیمت نرم افزار تهیه شده برای یکسال می باشد.

دومین خصوصیات بهترین نرم افزار حسابداری: کاربری آسان و میزان محبوبیت آن در بین حسابداران خبره

از دومین خصوصیات بهترین نرم افزار حسابداری می توان به کابری آسان و محبوبیت آن در بین حسابداران خبره پرداخت در وهله اول نرم افزار حسابداری که بهترین باشد حتما حسابداران زیادی را به خود جذب کرده و با مشورت گرفتن از چند حسابدار خبره و باتجربه شما می توانید نرم افزار مناسب را شناسایی کنید و اما در مورد کابری آسان؛ محیط نرم افزار حسابدرای باید خیلی ساده و در عین حال کامل و مرتب باشد و حسابدار برای انجام هر رویدادی گزینه انجام را بلافاصله پیدا و برای ثبت رویداد کمترین زمان را اختصاص دهد.

سومین خصوصیات بهترین نرم افزار حسابداری: امکانات و کنترل های داخلی و رعایت اصول حسابداری می باشد

بهترین نرم افزار حسابداری باید دارای کنترل های داخلی مناسبی باشد که هر کاربر به راحتی نتواند در حسابها و سرفصل های آن دست برده و حسابها را برای منافع خود کم یا زیاد کند. برای مثال برای ورود کالا (رسید انبار) یا خروج کالا (حواله خروج) فرآیند سیستم حسابدرای طوری چیده شده باشد که چند نفر کاربر را درگیر کند که خطا ها و اشتباهات چند بار کنترل شود و یا اگر کاربری اطلاعات را در نرم افزار حسابداری خواست تغییر دهد نیاز به تایید کاربران دیگر را داشته باشد تا کاربری خطای عمدی یا سهوی نتواند انجام دهد کنترل های داخلی مناسب نرم افزار های حسابداری می تواند مدیران شرکت ها را در کنترل دارایی ها و سرمایه هایشان کمک کند .

آخرین مورد از خصوصیات بهترین نرم افزار حسابداری: قیمت آن نسبت به نرم افزار های مشابه هست

من عمدا این خصوصیت را آخر از همه نام بردم که بگم نسبت به سه خصوصیت قبلی از اهمیت کمتری برخوردار هست اگر شما نرم افزار حسابداری را حتی رایگان دریافت کرده باشید وقتی سه خصوصیت قبلی را نداشته باشد هیچ ارزش افزوده ای برای شما نخواهد داشت و نیازی از شما برطرف نخواهد کرد این بدین منظور نیست که شما برای کسب و کار کوچک خود هزینه بالای برای نرم افزار حسابداری پرداخت کنید بر عکس شما باید با توجه به کسب کارتان نرم افزار حسابداری تهیه کنید یعنی اگر شما کسب کار کوچکی دارید در صورت تهیه نرم افزار حسابداری با مشخصات شرکتهای بزرگ قطعا موقع ثبت اسناد و تهیه گزارش با مشکلات فراوانی مواجه خواهید شد. برای مثال شرکت همکاران سیستم سه نسخه نرم افزار حسابداری ارائه کرده است نرم افزار حسابداری راهکاران برای شرکت های بزرگ نرم افزار حسابداری سپیدار برای شرکت های متوسط و نرم افزار حسابداری دشت برای اصناف و فروشگاه ها و شما با توجه به نوع و حجم کسب و کار خود یکی از این سه را انتخاب خواهید کرد.

۱۰تا از بهترین نرم افزار های حسابداری

در ادامه قصد داریم 10 تا از بهترین نرم افزارهای حسابداری را به شما معرفی نماییم و کمک کنیم که در میان این تعداد بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

1. نرم افزار حسابداری شرکتی سپیدار

شرکت معتبر و قدیمی همکاران سیستم اقدام به تولید نرم افزار حسابداری سپیدار نموده است. این نرم افزار برای انجام فعالیت های حسابداری شرکت های کوچک و متوسط طراحی شده است. قدمت این نرم افزار تا جایی است که شرکت های بسیار معتبری برای انجام فعالیت های حسابداری خود از این نرم افزار کمک گرفته و در آموزشگاه های حسابداری نیز اساس آموزش روی این نرم افزار قرار دارد. اما چه ویژگی هایی این نرم افزار را پرکاربرد نموده است؟

مزیت نرم افزار سپیدار

از جمله مهمترین ویژگی های مثبت نرم افزار سپیدار می توان به موارد زیر اشاره نمود.
• تهیه مغایرت بانکی خودکار برای هر حساب
• چاپ چک و کلر بانک
• تهیه گزارش آخرین وضعیت چک‌ های دریافتی و پرداختی
• دریافت و پرداخت از طریق چک، حواله، وجه نقد و دستگاه کارت‌خوان
• استفاده از گزارش ‌های روزانه و تجمیعی برای ثبت دفاتر قانونی
• تکمیل اظهارنامه ‌ی مالیاتی با استفاده از گزارش ‌های تراز آزمایشی، ترازنامه و صورت سود و زیان
• انجام عملیات پر حجم پایان سال مالی به شکل خودکار و ساده
این امکانات باعث شده است که بیشتر شرکت ها برای انجام فعالیت های حسابداری خود نرم افزار حسابداری سپیدار را انتخاب نمایند.

2. نرم افزار حسابداری شرکتی فرداد

نرم افزار حسابداری فرداد در واقع محصولی جدید از شرکت نام آشنای آرین سیستم است. از آنجایی که نرم افزار حسابداری آرین سیستم برای شرکت های بزرگ طراحی شده است، این شرکت جهت کمک به شرکت های کوچک تصمیم گرفت نسخه ای جدید با نام فرداد برای این شرکت ها طراحی نماید. این نرم افزار حسابداری زمان زیادی نیست که وارد بازار رقابت شده است اما امکانات تعبیه شده در آن باعث شده است که حریف جدی برای نرم افزارهای حسابداری قدیمی باشد.

امکانات کاربردی نرم افزار حسابداری فرداد

• آموزش رایگان
• راه اندازی ساده
• تهیه گزارشات مالیات کسب و کار
• امکان تهیه گزارشات کاربردی
• امکان تهیه گزارشات دو بعدی و تغییر متغیرهای متنوع در محور عمودی و افقی
• امکان تهیه گزارش بدهی مشتریان، مانده بدهی
• امکان تهیه گزارش فصلی خرید و فروش
• گزارش تحریر دفاتر
• امکان ایجاد فاکتورها و پیگیری پرداخت
این نرم افزر توانسته است به کسب و کارهای کوچک کمک کند تا بتوانند فعالیت های حسابداری خود را سر و سامان بخشند.

3. نرم افزار حسابداری پارمیس

نرم افزار حسابداری شرکت پارمیس یکی از مشهورترین نرم افزارهای ایرانی است که با امکانات خود، کار حسابداری و مدیرت را برای شرکت های بازرگانی و فروشگاه ها آسان نموده است. به عبارتی این شرکت بیشتر برای اداره امور مالی فروشگاه ها طراحی شده است. اما جالب است بدانید که این شرکت برای انجام حسابداری شخصی، نرم افزاری سازگار با نسخه اندروید و iOS نیز به بازار عرضه نموده است. این نرم افزار کمک می کند بتوانید حساب های شخصی خود را مدیریت نمایید.

ویژگی های نرم افزار حسابداری پارمیس همراه

شما به کمک نرم افزار حسابداری پارمیس می توانید موارد زیر را مدیریت نمایید.
• بودجه بندی
• مدیریت هزینه ها و درآمد
• مدیریت وام و قسط
• مدیریت چک ها
• مدیریت هزینه اعضای خانواده و اتفاقات جدید پیش رو
• ثبت اطلاعات شخصی مربوط به حساب بانکی
• تنظیم آلارم برای هشدار سر رسید وام ها و چک ها
این نرم افزار به واقع می تواند برای هر فرد کمک کند تا زندگی و کسب و کار خود را مدیریت نماید.

4. نرم افزار حسابداری هلو

نرم افزار حسابداری هلو به پشتوانه قیمت مناسب، آسان بودن کار با آن و مشاوره ای که در طی 20 سال به مشتریان خود ارائه داده است، امروزه یکی از نام آشناترین نرم افزارهای حسابداری به شمار می آید. این نرم افزار محیط مناسبی برای فروشگاه ها و اصناف است تا مدیریت مالی خود را در آن انجام دهند. این نرم افزار قیمت مناسبی دارد و یادگیری آن بسیار آسان است. از این رو توانسته است در لیست 10 تای برتر قرار بگیرید. علاوه بر فروشگاه ها شرکت های کوچک و متوسط نیز می توانند از این نرم افزار استفاده نموده و حساب های مالی خود را مدیریت نمایند. از مهمترین مزایای این نرم افزار می توان به موارد زیر اشاره نمود.
• امکان خرید آسان و نصب آن روی انواع سیستم
• تقسیم بندی نرم افزار به بخش هایی همچون حسابداری، بازرگانی، انباراری، خزانه داری و تولید
• قابلیت اتصال نرم افزار به امکانات و تجهیزات سخت افزاری همچون دستگاه پوز

5. نرم افزار حسابداری محک

با توجه به تازه کار بودن نرم افزار حسابداری محک اما توانسته است جایگاه مناسبی را در بین اصناف، شرکت ها و فروشگاه ها به دست آورد. این نرم افزار امروزه نسخه با کیفیتی را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد. اما نرم افزار کیف پول محک بیشتر توانسته است اعتماد افراد را به دست آورد. این نرم افزار که روی انواع سیستم عامل موبایل قابل نصب است به شما کمک می کند حساب های شخصی خود را مدیریت نمایید. در ادامه به چند ویژگی برتر این نرم افزار اشاره خواهیم کرد.
• ارائه راهکار برای جلوگیری از کاهش فروش
• طراحی نرم افزارهای جدا برای هریک از اصناف، شرکت ها، فروشگاه ها، حسابداری شخصی
• داشتن نمایندگی در سراسر ایران

6. نرم افزار حسابداری قیاس

از زمان شروع به کار نرم افزار قیاس بیش از دو دهه می گذرد. در این مدت این شرکت توانسته است نرم افزارهای حسابداری خود را در حوزه های مختلفی همچون بازرگانی، تولید و خدماتی ارائه دهد. این شرکت امروزه علاوه بر نرم افزارهای حسابداری خزانه داری، انبار، حقوق و دستمزد و … ، نرم افزاری رایگان برای اندروید نیز طراحی نموده است. با این کار مشتریان به راحتی می توانند به حساب های مالی خود دسترسی داشته باشند. این شرکت توانسته است نرم افزارهای خود را در شرکت های کوچک و متوسط پیاده نماید.

امکانات نرم افزار حسابداری قیاس

از جمله امکاناتی که نرم افزار حسابداری قیاس در اختیار مشتریان خود قرار می دهد می توان به موارد زیر اشاره نمود.
• امنیت بالا نرم افزار
• سرعت بالای کارکرد نرم افزار
• سادگی کار با نرم افزار
• ارائه پشتیبانی و آموزش
• ارائه نسخه دمو و رایگان کاملا کاربردی و ایده آل

7. نرم افزار حسابداری شایگان

شرکت شایگان سیستم نرم افزارهای حسابداری خود را با نام حسابگر به بازار عرضه نموده است. از مهمترین نرم افزارهایی که توسط این شرکت تولید شده است می توان به حسابگر صنعتی، حسابگر بازرگانی و حسابگر اموال اشاره نمود. نرم افزاهای این شرکت بیشتر ویژه اصناف و همچنین فروشگاه ها طراحی شده اند. این نرم افزار به صورت یکپارچه امکاناتی نظیر حسابداری، انبارداری، دریافت و پرداخت، دفتر چک، دفتر قسط، خرید و فروش و .. را به مشتریان ارائه می دهد. گزارشات کاربردی این نرم افزار این امکان را به صاحبین کسب و کار می دهد که بتوانند تصمیمات بسیار کاربردی با ریسک کم اتخاذ نمایند.

8. نرم افزار حسابداری تدبیر

نرم افزار تدبیر حاصل تلاش شرکت پردازش موازی سامان است. این شرکت از سال 77 با نرم افزار ساده حسابداری پا در یک رقابت تنگاتنگ نهاد و امروزه نرم افزار حسابداری تدبیر توانسته است در بین 10 تا از بهترین نرم افزاهای حسابداری قرار بگیرد. این نرم افزار توسط شرکت های معروفی همچون سام سرویس و گلدیران مورد استفاده قرار می گیرد و این نشانده های کیفیت و امکانات بالای این نرم افزار است. این شرکت به تازگی نرم افزار تدبیر لایت را نیز روانه بازار نموده است. این نرم افزار می تواند امور مالی شرکت و کسب و کارهای کوچک را مدیریت نماید.

9. نرم افزار حسابداری پیوست

نرم افزار حسابداری پیوست نیز با بیش از 15 سال تجربه امروزه توانسته است نقش خوبی در بازار نرم افزارهای حسابداری به دست آورد. این نرم افزار در حوزه مالی و مدیریتی مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله مزایای این نرم افزار باید به هزینه مناسب آن، امکانات پیشرفته و حرفه ای، مشتری مداری شرکت و ارائه خدمات پس از فروش این شرکت اشاره نمود. اما بیشتر شرکت ها و ادارات از نرم افزار اتوماسیون این شرکت استقبال نموده اند. نرم افزار حسابداری پیوست نیز توانسته است در شرکت های مشهور و به نامی مورد استفاده قرار گیرد.

10. نرم افزار حسابداری آرین سیستم

اما شرکت آرین سیستم جوانترین شرکت بین 10 نرم افزار حسابداری برتر است. این شرکت نرم افزار خود را با هدف یکپارچه سازی شرکت های بزرگ طراحی نموده است. به عبارتی نرم افزار این شرکت در کنار مدیریت مالی نرم افزارهای اداری، نرم افزار اتوماسیون اداری، BPMS، CRM و نرم افزار تخصصی ERP را نیز ارائه داده است. نرم افزار حسابداری این شرکت قادر است امکاناتی نظیر حسابداری مالی، خزانه داری، بهای تمام شده، حسابداری خرید و فروش، پخش مویرگی، کنترل و تضمین کیفیت، نرم افزار حسابداری حقوق و دستمزد، حضور و غیاب و … برای شرکت های کوچک، متوسط و بزرگ ایجاد نماید.

کلام آخر

در صورتی که قصد دارید یک نرم افزار حسابداری مناسب برای شرکت خود انتخاب کنید ابتدا باید به اندازه شرکت خود و نوع شرکت دقت نمایید. تمام نرم افزارهای حسابداری نمی توانند همه انواع شرکت ها را پوشش دهند. میزان توقع شرکت و میزان بزرگی شرکت نیز باید مورد توجه قرار گیرد. در ضمن اگر برای فروشگاه خود نیاز به نرم افزار حسابداری دارید نیز باید دقت کنید که نرم افزار مورد نظر شما برای فروشگاه طراحی شده است؟ در صورتی که تمایل داشته باشید می توانید با مشاوران ما در سایت آگاه حساب تماس بگیرید و اطلاعات جامعی از نرم افزار حسابداری سپیدار به دست آورید. این سایت نمایندگی رسمی نرم افزار سپیدار است و می تواند در زمینه انتخاب نرم افزار حسابداری به شما کمک کند.

امیدواریم این مطالب برای شما ارزشمند بوده باشه و در تهیه نرم افزار حسابداری مناسب کمکتان کند.

همواره میتوانید با ما تماس بگیرید و مشاوره رایگان خرید نرم افزار متناسب با نیازتان دریافت کنید.

برای خرید نرم افزار سپیدار با 25 درصد تخفیف همین حالا با ما تماس بگیرید.
+