آموزش محاسبه حق بیمه و تنظیم لیست بیمه

نحوه محاسبه حق بیمه و تهیه لیست بیمه

محاسبه حق بیمه و چگونگی تنظیم لیست بیمه :

برای محاسبه حق بیمه می بایست ابتدا برخی از مزایای حقوق که از پرداخت حق بیمه به سازمان تامین اجتماعی معاف می باشند را از مجموع حقوق و مزایا نقدی کسر کرد.

اقلام مشمول محاسبه حق بیمه و غیر مشمول :

مزایای نقدی مشمول کسر حق بیمه :

1.دستمزد و حقوق
2. کارمزد و حق الزحمه
3. حق المشاوره
4 . مزایای نقدی (فوق العاده شغل ، اضافه کاری ، شب کاری ، نوبت کاری ، خارج از مراکز ، کار های سخت و زیان آور ، خوار و بار، مسکن به طور نقدی )
5. مزد ایام تعطیل و مرخصی استحقاقی
6. پاداش های غیر مستمر بیشتر از دو سال
7.فوق العاده های ثابت و نظیر آن
8.مزایای نقدی خارج از مشمول قانونی (خوراک ، پوشاک ، مسکن ، وسیله نقلیه )

مزایای غیر مشمول بیمه ( معاف از بیمه):

1.بازخرید ایام مرخصی
2. کمک عایله مندی (حق اولاد) حداکثر تا میزان قابل پرداخت طبق ماده 86 قانون تامین اجتماعی و مازاد بر آن مشمول کسر حق بیمه
3.حق شیر
4.پاداش نهضت سوادآموزی
5.حق التضمین
6. خسارت اخراج
7.مزایای پایان کار
8. هزینه ایاب و ذهاب
9.هزینه لباس
10.هزینه لباس
11.عیدی پایان سال

نکته : حق بیمه ای که به سازمان تامین اجتماعی باید پرداخت کرد در صورتی که لیست تهیه شده مشمول سختی کار باشد 34% مجموع حقوق و مزایای مشمول پرداخت حق بیمه می باشد.
بدین صورت که 20% درمانی سهم کارفرما ، 7% بیمه درمانی سهم کارگر ، 3% بیمه بیکاری سهم کارفرما ، 4% بیمه سختی کار ( فقط مشاغل سخت و زیان آور ) ولی اگر شغلی مشمول سختی کار نباشد مجموع حق بیمه پرداختی 30 % می باشد.
نرخ حق بیمه کارگر باید قبل کسر کسورات قانونی و بعد از کسر معافیت های بیمه ب نرخ 7% محاسبه می شود و به عنوان کسورات از مجموع حقوق و مزایای کارگر کسر می شود.

*کارفرما تا آخرین روز ماه بعد موظف است صورت مزد حقوق بیمه کارکنان خود را به شعب سازمان ارایه و پرداخت کند .

*عدم ارسال حق بیمه کارکنان توسط کارفرما 10 درصد جریمه کل حق بیمه پرداخت نشده را درپی دارد و عدم پرداخت مبلغ کل یا کسر حق بیمه ، مشمول ماهیانه 2 درصد جریمه است.

* در مورد عدم ارسال لیست فقط یکبار جریمه اخذ می شود ولی در مورد پرداخت نکردن حق بیمه در صورت تداوم بابت هر ماه 2 درصد جریمه میشود و در صد آن سالانه به 24 درصد بالغ می شود.

چگونگی تنظیم لیست بیمه با استفاده از نرم افزار لیست دیسک (List Disk ) :

1. ابتدا اخرین نسخه نرم افزار بیمه را جهت تنظیم دانلود نموده و بر روی سیستم خود نصب نمایید . سپس روی آیکون List Disk کلیک نموده و برنامه را اجرا نمایید ، محیط برناممه بدین شکل است :نحوه محاسبه حق بیمه

2. بر روی اطلاعات پایه کلیک نمایید . گزینه مشخصات کارگاه را انتخاب نمایید.

تنظیم لیست بیمه با استفاده از نرم افزار لیست دیسک3. در فرم مشخصات کارگاه روی گزینه جدید کلیک نمایید.

تنظیم لیست بیمه 4. فرم برای ورود اطلاعات کارگاه باز می شود:

تنظیم لیست بیمه با لیست دیسکالف ) ابتدا کد کارگاه که عددی 10 رقمی است را وارد نمایید.
سه رقم سمت چپ نشان دهنده ی کد شعبه
سه رقم دوم شغل و فعالیت کارگاه
چهار رقم بعدی تعداد فراوانی
ب) ردیف پیمان : اگر پیمانکار هستید و قرارداد دارید با توجه به ردیف پیمان آن را وارد نمایید در غیر این صورت نیازی به وارد کردن این قسمت نیست به صورت اتوماتیک پس از ذخیره ، سه صفر (000) ذخیره می گردد.
ج) نام کارگاه : با توجه به نوع فعالیت و زمینه کاری آن را تکمیل نمایید . به عنوان مثال : مطب، دوزندگی، مکانیکی، آهن فروشی، تراشکاری، فرش فروشی و …
د) نام کارفرما:نام صاحب کار و دارنده جواز کسب را وارد نمایید .اگر شرکت هستید نام شرکت را وارد نمایید.
ه) آدرس کارگاه : نام شهر و خیابان و کوجه و پلاک و … ( الزامی برای تکمیل بودن آدرس وجود ندارد ، بعنوان مثال می توانید فقط نام شهر و خیابان را وارد نمایید )
و) نرخ بیمه : الزامی نیست.

ثبت مشخصات کارکنان برای ارسال لیست بیمه :

از منوی اطلاعات پایه، بر روی مشخصات کارکنان کلیک نمایید.

ثبت مشخصات کارکنان برای حق بیمهفرم زیر نمایش داده می شود بر روی گزینه جدید کلیک نمایید . فرم برای ورود اطلاعات باز می شود.

سیستم تهیه و ارسال لیست بیمهالف ) ابتدا شماره بیمه را ( هشت رقم از سمت چپ ) وارد نمایید. کلیدEnter را بزنید. به ستون بعدی یعنی شماره هدایت می شوید. توجه داشته باشید دو صفر قبل از هشت رقم شماره بیمه را نرم افزار به صورت اتوماتیک اضافه می کند.
ب)شماره پرسنلی را وارد نمایید ( هر عددی می تواند باشد بعنوان مثال : از 1 شروع کنید.)
پ) نام بیمه شده ار طبق شناسنامه وارد نمایید.
ت) نام خانوادگی بیمه شده را طبق شناسنامه وارد نمایید.
ث) نام پدر بیمه شده را وارد نمایید.
ح) جنسیت بیمه شده را مشخص نمایید. ( به صورت پیش فرض مرد انتخاب شده است.)
خ) تاریخ تولد بیمه شده را وارد نمایید. تاریخ تولد را از چپ به راست بدون در جدا کننده (/) وارد نمایید.
ج) شغل بیمه شده را با توجه به آنچه در زمان بازرسی ثبت شده است وارد نمایید. برای انتخاب شغل می توانید بر روی علامت ذره بین کلیک نموده و عنوان شغل را تایپ نمایید. عنوان شغلی را انتخاب نمایید که در کد آن حروف به کار نرفته باشد. ( مشاغلی که در کد شش رقمی آنها علاوه بر عدد، حروف نیز بکار رفته است مربوط به مشاغل سخت و زیان آور می باشد.) پیشنهاد می شود برای صرفه جویی در وقت، بدون آنکه بر روی علامت ذره بین کلیک کنید، کد شغل را بصورت مستقیم وارد کنید. برای مشاهده کد شغل های پر کاربرد می توانید اینجا کلیک کنید.
چ) شماره شناسنامه بیمه شده را وارد نمایید.
ح) شهر محل صدور شناسنامه را وارد نمایید.
خ) کد ملی بیمه شده را بدون در نظر گرفتن خط تیره از چپ به راست وارد نمایید.
در قسمت بالای فرم بر روی گزینه ثبت کلیک نمایید. اگر تمام مواد را رعایت کرده باشید مشخصات بیمه شده ثبت خواهد شد.

نکته:
*اگر شماره بیمه شده را بیشتر از 8 رقم وارد کرده باشید، در هنگام ثبت پیغام خطا مشاهده خواهید کرد.
* اگر کد ملی اشتباه باشد در هنگام ثبت، نرم افزار خطای کد ملی را به شما اعلام خواهد کرد. البته نرم افزار، ساختار کد ملی را بررسی می کند و در مورد تعلق آن به شخص بیمه شده، بررسی صورت نمی گیرد یعنی احتمال دارد ساختار کد ملی درست باشد ولی متعلق به شخص دیگری باشد و به اشتباه وارد شده با شد، پس دقت لازم را داشته باشید.
* مواردی که به ترتیب حروف الفبا عنوان شد، جزو اطلاعات اجباری لیست می باشد. اگر هر یک از 11 مورد را وارد ننمایید فرم شما به ثبت نخواهد شد. بقیه موارد مانند شماره مسلسل شناسنامه، بخش محل صدور، محل تولد و قسمت اطلاعات تکمیلی مانند: تحصیلات، رشته تحصیلی، کد پستی، و … بصورت اختیاری می باشد.
* در سازمان تامین اجتماعی ثبت اطلاعات هویتی بیمه شدگان ( نام نویسی و شماره بیمه انفرادی ) بر اساس شناسنامه صورت می گیرد. سعی نمایید ثبت مشخصات کارکنان را بر اساس شناسنامه انجام دهید. ( در برخی از موارد، در شناسنامه و کارت ملی شخص بیمه شده مغایرت مشاهده شده است.)
* اگر دفترچه بیمه دارید ولی اطلاعات آن ( به عنووان مثال: نام خانوادگی دارای پسوند یا پیشوند ) با شناسنامه شما مغایرت دارد، سعی نمایید در اولین فرصت به واحد نامنویسی شعبه جهت اصلاح اطلاعات هویتی مراجعه نمایید.
* اگر شغل با کارگاه شمار دارای دستمزد مقطوع می باشد ( مانند خواربار فروشی، درب و پنجره سازی آهنی و آلومینیومی، مکانیکی، قنادی، نجاری، پوشاک فروشی و … ) می بایست از دستمزد روزانه بمیه شده یا بیمه شدگان شاغل در کارگاه خود با توجه به عنوان شغلی تعیین شده در زمان بازرسی مطلع باشید.
به عنوان مثال دستمزد کارگر ساده، فروشنده، حسابدار، استادکار با یکدیگر متفاوت است.
*در هنگام بازرسی از کارگاه، یک نسخه از برگه بازرسی توسط بازرس سازمان به کارفرما یا نماینده وی تحویل داده می شود. و معمولا عنوان شغلی یا و ضعیت هر یک از بیمه شدگان در آن قید می گردد. برگه بازرسی بهترین منبع برای تنظیم لیست بیمه است لذا همواره به آن توجه داشته باشید.
می توانید برای اطلاع از عنوان شغل و دستمزد روزانه به واحد یا درآمد شعبه تامین اجتماعی مراجعه نمایید. البته دستمزد مقطع مشاغل را می توانید دانلود نمایید اما اطلاعاتی که از طرف سازمان به شما داده می شود مطمئن تر است و از بروز هر گونه خطا جلو گیری می کند. اگر عنوان شغل و به دنبال آن دستمزد را به اشتباه وارد نمایید و مبلغ فیش پرداختی صحیح نباشد قطعا جریمه را همراه خواهد داشت و دچار مشکل خواهید شد. پس دقت لازم را در موارد یاد شده داشته باشید.

تنظیم لیست ماهانه بیمه:

از منوی عملیات بر روی گزینه لیست ماهانه کلیک نمایید.

تنظیم لیست ماهانه بیمهدر صحفه نمایش داده شده ( شکل زیر ) بر روی گزینه جدید کلیک نمایید.

سیستم تهیه و ارسال لیست بیمهدر فرم نمایش داده شده ، اطلاعات خواسته شده را به ترتیب وارد نمایید:

الف ) کد کارگاه 10 رقمی را وارد نمایید. البته می توانید بر روی آیکون دوربین کلیک نموده و کارگاه را انتخاب نمایید.
ب) ردیف پیمان را وارد نمایید( برای تمامی کارگاه ها سه صفر 000 می باشد و فقط برای پیمانکاران ردیف پیمان در نظر گرفته می شود ) اگر کد کارگاه و ردیف پیمان را صحیح وارد کرده باشید، اطلاعات کارگاه نمایش داده می شود.
پ) سال را وارد نمایید.
ت) ماه مورد نظر را وارد نمایید.( به عنوان مثال برای فروردین 01 وارد نمایید).
* لطفا توجه نمایید: طبق قانون سازمان تامین اجتماعی در هر ماه، لیست ماه قبل ارسال می گردد. به عنوان مثال در اردیبهشت ماه، لیست بیمه فروردین ماه ارسال می گردد و فیش حق بیمه آن نیز می بایست در اردیبهشت ماه پرداخت گردد. ( به استثنای کارگاه های مشمول کمک دولت که علاوه بر معافیت حق بیمه سهم کارفرما، می توانند از مهلت دو ماهه ارسال لیست بیمه و پرداخت حق بیمه استفاده نمایند)
شماره لیست برای تمامی ماه ها 01 است و تغییری نمی کند.( شماره لیست برای لیست های متمم کاربرد دارد، به عنوان مثال در لیست های برخی از ادارات دولتی استفاده می شود )
ث) تعدا نفرات بیمه شده را وارد نمایید.( منظور فقط بیمه شده اصلی می باشد و همسر و فرزندان جزو افراد تحت تکفل محسوب می شوند و در لیست بیمه قرار نمی گیرند).
ج) جمع روز های کارکرد را وارد نمایید .( به ماه های 31،30،29 روزه توجه داشته باشید. اگر دو نفر 31 روز کارکرد دارند می بایست عدد 62 را وارد نمایید.)
چ)جمع دستمزد روزانه را وارد نمایید. (اگر بیمه شده بیش از یک نفر است، دستمزد روزانه آنها را جمع نموده و وارد نمایید).
ح)جمع دستمزد ماهانه را وارد نمایید.(روز های کارکرد * دستمزد روزانه = دستمزد ماهانه ).اگر بیمه شده بیش از یک نفر است، دستمزد ماهانه را برای هر یک حساب کرده و جمع آنها را وارد نمایید.
به توضیحات زیر توجه فرمایید. مهم ترین قسمت نرم افزار که محاسبه حق بیمه می باشد شرح داده شده است:
حق بیمه هر شخص به صورت قانونی (عادی، آزاد ) 30 % ماهانه است که 7% سهم بیمه شده، 20% سهم کارفرما، 3% بیمه بیکاری است که آن را هم کارفرما پرداخت می نماید. زمانیکه جمع دستمزد ماهانه را وارد می نمایید، نرم افزار به صورت اتوماتیک 30 % حق بیمه را بصورت تفکیکی محاسبه کرده و جای گذاری می نماید. علت تفکیک این است که بتواند حق بیمه را با توجه به درصد و میزان تعیین شده از طرف سازمان، به صورت دستی تغییر دهید و لیست بیمه خود را تنظیم نمایید. بعنوان مثال :
برخی از بیمه شدگان مانند جانبازان محترم، از پرداخت حق بیمه سهم بیمه شده یعنی 7 % معاف هستند که دراین صورت حق بیمه سهم بیمه شده توسط نرم افزار را حذف کرده و عدد صفر را وارد می نماییم. در غیر این صورت حق بیمه سهم بیمه شده برای تمامی بیمه شدگان 7% بوده و نیازی به تغییر ندارد و هر آنچه نرم افزار محاسبه می نماید درست است.
برخی از کارگاه ها مشمول کمک دولت هستند و از معافیت سهم کارفرما برخوردارند. در این صورت حق بیمه سهم کارفرما محاسبه شده توسط نرم افزار را حذف نموده و عدد صفر را وارد می نماییم. همچنین برخی از کارفرمایان برای بیمه شدگان خود از ماده 80 استفاده کرده و مشمول تخفیف هستند، برای این منظور نیز می بایست سهم کار فرما را به صورت دستی محاسبه نموده و وارد نمایید.
کارگاه هایی که نسبت بیمه شده با کارفرما بصورت زن و شوهر بوده یا بصورت فرزند و والدین و بالعکس باشد، شامل بیمه بیکاری نمی شود و بیمه بیکاری را صفر وارد می نماییم. در غیر این صورت ( اگر نسبت بیمه شده با کارفرما شامل موارد فوق نباشد) بیمه بیکاری لحاظ می گردد هر آنچه که نرم افزار به صورت اتوماتیک ( 3% دستمرد ماهانه ) محاسبه کرده است صحیح است.
البته اگر در لیست شما، سهامداران شرکت (مدیر عامل و اعضای هیئت مدیره ) و یا کارفرما وجود دارد، بیمه بیکاری شامل آنها نمی شود و می بایست مبلغ بیمه بیکاری آنها را از سایر بیمه شدگان کسر نمایید.
نکته: فرض بر این که کارفرما ( صاحب پروانه کسب ) والدین باشند و بیمه شده فرزند آنها باشد، طبق قانون بیمه بیکاری شامل کارگاه و بیمه شده نمی شود و بیمه بیکاری را صفر وارد می نماییم. حال اگر شخصی غیر از همسر و فرزند کارفرما به بیمه شدگان این کارگاه اضافه شود در این صورت بیمه بیکاری شامل هر دو بیمه شده می شود و برای هر دو نفر می بایست منظور شود.

ثبت ریز کارکرد بیمه :

پس از تنظیم لیست ماهانه، نوبت ثبت ریز کارکرد است. منظور از ریز کارکرد، مشخص نمودن روز های کارکرد بیمه شده یا بیمه شدگان در ماه مورد نظر و همچنین ثبت دستمزد روزانه است. بعنوان مثال اگر بیمه شده ای استراحت پزشکی یا ترک کار داشت می بایست در ریز کارکرد اعمال شود و لیست ماهانه بر اساس ریز کارکرد تنظیم شود. البته برای پیشگیری از مغایرت می بایست هر آنچه که در لیست ماهانه تنظیم کرده اید در ریز کارکرد ثبت نمایید یا اینکه لیست ماهانه را بر اساس ریز کارکرد تغییر دهید و آن را ویرایش نمایید.
گزینه ریز کارکرد را کلیک نمایید ( مرحله 1 ) در فرم نمایش داده شده بر روی گزینه جدید کلیک نمایید (مرحله 2 ) فرم زیر نمایش داده می شود:

مرحله 1:

مرحله اول ثبت ریز کارکرد ماهانه لیست بیمهمرحله 2:

مرحله دوم ثبت ریز کارکرد ماهانه لیست بیمهطی مرحله 3:

مرحله سوم ثبت ریز کارکرد ماهانه لیست بیمههمانطور که ملاحظه می فرمایید دراین فرم ،3 گزینه توسط شما مشخص می شود:
1) شماره بیمه شده ( می توانید بر روی آیکون دوربین کلیک نموده و شخص بیمه شده را انتخاب نمایید )
2) روزهای کارکرد
3) دستمزد روزانه
منظور از کادر های سبز این است که وقتی موارد 1 و 2 و 3 را وارد می نمایید، نرم افزار بصورت اتوماتیک سایر اطلاعات را نمایش می دهد. به عنوان مثال زمانی که شخص بیمه شده را مشخص می نمایید، تمامی اطلاعات وی نمایش داده می شود. طراحی این فرم فرصت مناسبی برای چک کردن اطلاعات در اختیار شما قرار می دهد ( اطلاعات کارگاه، اطلاعات بیمه شده، روزهای کارکرد و دستمزد)
اگر موارد 1 تا 3 را وارد کرده اید بر روی گزینه ثبت کلیک نمایید. پیغام ” ریز کارکرد جدید ثبت شد ” نمایش داده می شود. بر روی تایید کلیک نمایید. فرم مجددا آماده ثبت ریز کارکرد بیمه شده بعدی می شود، اگر بیمه شده یک نفر است بر روی گزینه خروج کلیک نمایید و از ریز کارکرد خارج شوید. در غیر این صورت ریز کارکرد بیمه شده بعدی را مشخص نمایید و …

نوبت به آخرین مرحله یعنی” تهیه دیسک ” می رسد. پس از تهیه دیسک دو فایل به نام های DSKKAR00.dbf که حاوی اطلاعات کارگاه و DSKWAR00.dbf که حاوی اطلاعات بیمه شدگان می باشد، ایجاد می شود. با ارائه این دو فایل از طریق ارسال اینترنتی به شعبه مربوطه سازمان تامین اجتماعی، می توانید فیش خود را دریافت نموده و حق بیمه کارگاه خود را پرداخت نمایید.
تهیه دیسک :
برای ایجاد دو فایل حاوی لیست بیمه ( منوی عملیات ، گزینه لیست ماهانه ) بر روی گزینه تهیه دیسک کلیک نمایید :

گزینه1: مسیر فایل لیست ماهانه را مشخص نمایید. بر روی علامت … کلیک نموده و محل ذخیره فایل را مشخص نمایید. به عنوان مثال می توانید در یکی از درایو های فولدری به نام list و فایل را در آن ذخیره نمایید.( توجه داشته باشید که برای رایت بر روی سی دی یا ارسال اینترنتی، مسیر را یاد داشته باشید).
گزینه2 : مسیر فایل ریز کارکرد را مشخص نمایید. وقتی مسیر را برای فایل قبلی انتخاب نمودید. دیگر نیازی به انتخاب مسیر جدید نیست . فقط بر روی … کلیک نمایید در صفحه ای که نمایش داده می شود گزینه ی open را کلیک نمایید. این کار بدین معناست که هر دو فایل لیست ماهانه و ریزکارکرد در یک مسیر ایجاد شوند.
گزینه3: بر روی گزینه”قبول” کلیک نمایید. اگر لیست ماهانه ( تعداد نفرات و روز های کارکرد و دستمزد روزانه و… ) و ریز کارکرد را به طو صحیح تنظیم کرده باشید با پیغام ” عملیان انتقال اطلاعات به دیسکت با موفقیت انجام شد ” مواجه می شوید.
کار تمام است حال می توانید این دو فایل را که حاوی اطلاعات لیست بیمه شما می باشد، به صورت اینترنتی ارسال و فیش حق بیمه خود را دریافت نموده و آن را پرداخت نمایید.

ارسال اینترنتی لیست بیمه و دریافت برگه پرداخت :

با داشتن رمز اینترنتی ارسال لیست بیمه, پس از تهیه دیسکت توسط نرم افزار مراحل زیر را انجام دهید:
ابتدا با دریافت کد کاربری و رمز عبور از شعبه تامین اجتماعی مربوطه به سامانه https://samt.tamin.ir وارد شوید.
با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور وارد سامانه شوید.
نام کاربری «کد ملی» شخص معرفی شده از طرف کارفرما می باشد.
در مورد دفاتر اسناد رسمی, نام کاربری, کد ملی سر دفتر است.

ارسال اینترنتی لیست بیمه و دریافت برگه پرداختصفحه شخصی شما در سایت به شکل زیر می باشد.

صفحه شخصی شما در سایت بیمه تامین اجتماعی از منوی عملیات لیست بیمه ,گزینه بارگذاری لیست بیمه را انتخاب کنید.

بارگذاری لیست بیمه

اکنون باید فایل های اطلاعات ماهیانه کارگاه و اطلاعات ماهیانه بیمه شدگان را قبلا توسط برنامه LISTdiskایجاد کرده اید ,آپلود کنید.
برای آپلود کردن اطلاعات ماهیانه کارگاه روی گزینه Browse کلیک کنید.

فایل DSKKAROO.DBF مربوطه به اطلاعات ماهیانه کارگاه است.آن را انتخاب کرده و روی گزینه OPENکلیک کنید.
فایل DSKWAROO.DBF مربوطه به اطلاعات ماهیانه بیمه شدگان است.آن را انتخاب کرده و روی گزینه OPENکلیک کنید.
مجددا به صحفه قبل بازگردید.
اکنون برای آپلود و ارسال اطلاعات انتخاب شده ( فایل دوم ) روی گزینه بارگذاری کلیک کنید.
در این مرحله,وضعیت درخواست درحالت ثبت اولیه قرار دارد.
می توانید روی اطلاعات بیمه شدگان کلیک کرده و جزئیات آن را هم مشاهده کنید.
دراین صفحه می توانید با انتخاب «حذف لیست»,لیست را حذف کنید یا با انتخاب ارسال به شعبه,لیست را به شعبه ارسال کرده و به مرحله بعد بروید.
بعد از اطمینان,گزینه ارسال به شعبه و در تایید عملیات گزینه بله را انتخاب کنید.
بعد از ارسال موفقیت آمیز لیست به شعبه ,پیغام زیر نمایش داده خواهد شد.
بعد از ارسال لیست به شعبه ,از منو عملیات لیست بیمه ,گزینه مشاهده فهرست لیست ها را انتخاب کنید.

مشاهده خواهید کرد در سطر مربوط به لیستی که ارسال کردید,وضعیت درخواست در حالت ارسال به شعبه قرار دارد.

تایید نهایی لیست ارسالی به شعبه چند دقیقه ای زمان می برد.
بعداز گذشت چند دقیقه,دوباره صفحه را Refresh کنید یا روی جستجو کلیک نمائید تا در ستون وضعیت,درخواست عبارت تایید نهایی را مشاهده کنید.
بعد از تایید نهایی در اخر سطر, روی علامت ذره بین (مشاهده اطلاعات لیست)کلیک کنید.

– می توانید روی اطلاعات بیمه شدگان کلیک نمائید و جزئیات آن را هم مشاهده کنید.
– در ادامه روی دریافت رسید کلیک کنید.
– رسید شما بصورت فایل pdf آماده دریافت خواهد شد.
– سپس روی دریافت برگه پرداخت کلیک کنید تا پنجره زیر نمایش داده شود.
– بعد از نمایش ,روی نسخه چاپی کلیک کنید.
– برگ پرداخت شما بصورت فایل pdf آماده دریافت خواهد شد. آن را دریافت و چاپ کرده و نسبت به پرداخت آن اقدام کنید.
– بعد از پرداخت, نیازی به عملیات خاصی در سامانه نیست.
در نهایت از قسمت بالا,سمت چپ صفحه اصلی سامانه, روی عملیات تامین اجتماعی کلیک کنید و گزینه خروج را انتخاب نمائید.

4 دیدگاه

 • روش وارد کردن ۴٪ حق بیمه مشاغل سخت در لیست بیمه به چه صورت هست؟ و چطور مشخص میشه این ۴ درصد برای کدام کارگر در نظر گرفته شده؟

 • سلام وقت بخير
  در تير ماه 99 در پنل https://samt.tamin.ir در بالاي صفحه متن زير درج شده است

  کارفرماي محترم باستناد مصوبه هيات محترم وزيران کمک هزينه مسکن کارگران مشمول قانون کار از ابتداي تير ماه 1399 مبلغ 3000000 ريال تعيين گرديده که ضروري است نسبت به درج آن در ستون مزاياي ليست ماهانه و پرداخت حق بيمه متعلقه بيمه شدگان مورد نظر نيز اقدام گردد.

  بنده كارفرما هستم و يك كارگر دارم و از ابتداي تيرماه ندانستم چطور اين مبلغ را به ليست اضافه كنم و ماه هاي تير و مرداد و شهريور اين مبلغ را براي كارگرم رد نكردم آيا چطور مي توانم براي ماه هاي قبل اين مبلغ را بپردازم؟ و شامل جريمه شده ام؟

  اكنون مي خواهم براي ماه مهر 99 ليست رد كنم. لطفا من را راهنمايي نماييد كه اين مبلغ را بايد چطور در ليست اضافه كنم. آيا بايد مبلغ 3.000.000 ريال را به دستمزد روزهاي كاركرد كارگرم اضافه كنم و طبق فرمول هميشگي ليست را تهيه كنم؟ مثلا براي 20 روز كار كارگرم
  (مبلغ دستمزد روزانه كارگر x روزهاي كاركرد+حق مسكن 3.000.000 ريالي) يا چطور؟

  ممنون ميشوم بازبين نماييد

  با احترام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای خرید نرم افزار سپیدار با ۳۵درصد تخفیف همین حالا با ما تماس بگیرید.
+