دفاع مالیاتی چیست ؟ چگونه می توان کمتر مالیات داد؟

دفاع مالیاتی

مالیات مقداری از سود یک شرکت است که باید به دولت پرداخت نماید. مالیات در دنیا از شرکت های، افراد حقیقی و حقوقی که درآمدی دارند اخذ می شود. مالیات اخذ شده بسته به نوع فعالیت شرکت، فرد حقیقی یا حقوقی متفاوت است. برای مثال از شرت های فرهنگی کمترین میزان مالیات اخذ می شود و این در حالی است که بیشترین مالیات از شرکت های واردات و صادرات اخذ می شود. قانون دریافت مالیات در اغلب کشورها یکسان است اما استثنا در این باره هم کم نیست. به فردی یا شرکتی که باید مالیات پرداخت نماید مودی مالیاتی گفته می شود. حال اگر مودی مالیاتی از میزان تعیین شده مالیات خود راضی نباشد به کمک دفاع مالیاتی می تواند از حق خود دفاع کرده و از پرداخت مالیات غیر منصفانه سرباز زند.

مالیات چگونه تعیین می شود؟

مودی مالیاتی با تنظیم اظهارنامه مالیاتی، آمادگی خود را  به دولت جهت پرداخت مالیات اعلام می نماید. بعد از مدتی جهت بررسی صحت و سقم حساب های مالیاتی حسابرس مالیاتی به شرکت شما ارسال می شود. شرکت با ارائه مدارک به حسابرس مالیاتی به او کمک می کند که میزان مالیات شرکت را حساب کند. در صورتی که مدارک از نظر حسابرس به درستی تنظیم نشده باشد شرکت علی الراس می شود. این یعنی یک مقدار ثابت از پیش تعیین شده برای مالیات شرکت در نظر گرفته می شود. اگر مقدار مالیات تعیین شده از نظر حسابرس مالیاتی، مورد تایید شرکت قرار نگیرید در این زمان شرکت با دفاع مالیاتی می تواند اقدام لازم را صورت دهد.

دفاع مالیاتی توسط چه افرادی باید انجام شود؟

دفاع مالیاتی باید توسط فردی آگاه از قوانین و دستورالعمل های حسابداری انجام که به دفاتر مالی، گزارش و به صورت کلی تراکنش های مالی شرکت تسلط کافی داشته باشد. تنها به این صورت می تواند از حق شرکت دفاع کرده و قاضی را برای کم کردن میزان مالیات قانع نماید. این کار شاید یکی از سخت ترین مراحل واحد مالی است و همه شرکت ها برای جلوگیری از ورود به این مرحله تلاش دارند با ارائه مدارک موثق حسابرس مالیاتی را برای ثبت مالیات منصفانه کمک کنند.

اما در صورت نیاز به دفاع  اغلب شرکت های نیاز به مشاورانی دارند که تسلط کافی نسبت به تنظیم لایحه دفاعیه مالیاتی داشته باشد تا بتواند از گزارش مالی دفاع کند. بد نیست بدانید که دفاع مالیاتی یک شمشیر رو لبه است اگر بتوانید از عهده دفاعیه بر بیایید حتما مالیات کمتری پرداخت خواهید کرد اما اگر نتوانید اوضاع را مطابق با میل خود پیش ببرید ممکن است بیشتر از قبل به اختلافات مالی پی برده شده و شرایط برای شرکت سخت تر شود.

دفاع مالیاتی

چند نکته مهم قبل از ارائه دفاع مالیاتی

همانطور که بارهای گفته شد دفاع از مالیات برای مودی مالیاتی کار آسانی نیست و قبل از اینکه تصمیم به این کار گرفته باشید بهتر است چند نکته را دانسته و سپس پا در این عرصه بگذارید.

مشاور حقوقی بهتر می تواند از مالیات دفاع کند

اگر خودتان به دفاع مالیاتی و نوشتن لایحه دفاع مالیاتی تسلط ندارید و یا تسلط کمی دارید بهتر است از دیگران برای این کار کمک کنید. فردی متعهد و کارکشته که در زمینه دفاع مالیاتی رزومه درخشانی داشته باشد.

بهتر است دفاع مالیاتی را به به حسابداری واگذار کنید که به قوانین حقوقی آگاهی کامل داشته باشد. اگر حسابدار گروه مالی شما از این توانایی برخوردار است و تمام دفاتر حسابرس، اظهارنامه ها و گزارش های مالی زیر نظر وی انجام شده است بهترین گزینه برای این کار است. در غیر این صورت گروهی از مشاوران حقوقی و حسابدار شرکت ایجاد کنید تا بتوانند به بهترین شکل از عهده این کار مهم بر بیایند.

مشاور حقوقی باید آموزش دیده باشد

مشاور حقوقی که برای انجام این کار انتخاب می کنید باید توانایی لایحه نویسی مالیاتی و تنظیم متن اعتراض به مالیات را داشته باشد. پس می توان نتیجه گرفت هر مشاور حقوقی برای دفاع از مالیات شرکت شما نمی تواند موثر باشد. مشاوران حقوقی که در این زمینه فعالیت دارند دوره های آموزشی امور مالیاتی و امور حسابداری مالیاتی و قوانین مالیاتی را پشت سر گذاشته اند. این است که در این زمینه قادر به انجام ماموریت هستند. شرکت آگاه حساب نیز امروز با برگزاری کلاس های آموزش نحوه دفاع مالیاتی و همچنین اعزام مشاوران با تجربه شرکت ها در این زمینه فعالیت دارد.

دفاع مالیاتی

لایحه مالیاتی چیست؟

قبلا چندین بار درباره لایحه مالیاتی سخن گفته ایم. اما این لایحه مالیاتی چیست و در دفاع مالیاتی چه نقشی دارد؟ لایحه به دفاعیات کتبی طرفین دعوا گفته می شود. لایحه مالیاتی نیز به دفاعیات مکتوبی گفته می شود که مودی مالیاتی به مراجع رسیدگی به اختلاف مالیات ارسال می کند. نحوه نوشتن لایحه مالیاتی نقش بسیار پررنگی در تعیین سرنوشت دعوا دارد. حال که تصمیم دارید نسب به مالیات تعیین شده شکایت کنید بهتر است مشاور حقوقی استخدام نمایید که بتواند لایحه مالیاتی را به درستی تحریر و به مراجع تقدیم کند.

قبل از ارائه این لایحه مرجع رسمی تعیین مالیات موظف برگه هایی که بر اساس آن تصمیم به اخذ مالیات نموده است را به مودی مالیاتی تقدیم کند. مشاور حقوقی قبل از اینکه آغاز به تحریر لایحه مالیاتی نماید ابتدا گزارش مالیاتی را مطالعه می نماید و با قوانین مالیاتی کشور، آرا دیوان عدالت اداری، رای شورای عالی مالیاتی و دستور العمل اداره مالیات و دیگر قانون هایی  که در تشخیص مالیات تاثیر دارند، مقایسه می کند. در انتها اقدام به تنظیم لایحه مالیاتی می نماید.

چگونه یک لایحه دفاعی تاثیر گذار بنویسیم؟

بارهای گفته شد که لایحه دفاعی در دفاع مالیاتی نقش مستقیم دارد. اما چگونه می توانی یک لایحه مالیاتی نوشت که روند دفاع را به نحوه مودی مالیاتی تغییر دهد؟ توضیحاتی که در ادامه داده می شود برای افرادی است که بدون وکیل و مشاور حقوقی اقدام به شکایت نموده اند.

در گام اول باید رونوشت گزارش رسیدگی برگ تشخیص صادره از جانب حوزه مالیاتی را دریافت نمایید.

گام دوم بعد از بررسی و مطالعه برگه تشخیص مالیات باید آن را با اظهارنامه مالیاتی خود مقایسه نمایید.

در مرحله دوم باید اقدام به گردآوری اسناد و مدارکی است که عدم صحت برگه تشخیص مالیاتی را تایید می کند.

در گام سوم باید لایحه مالیاتی را تنظیم نمایید. بهتر است آن را در کوتاه ترین حالت ممکن تنظیم کنید چرا که ممکن است مطالعه لوایح طولانی در حوصله مراجعه نباشد.

یک نکته مهم: یک سند معتبر نیز به لایحه ضمیمه کرده و در لایحه به آن اشاره کنید. این برگه می تواند بخشنامه ، آئین نامه، دستورالعمل، تصویب نامه، رأی شورای عالی مالیاتی یا رأی دیوان عدالت اداری باشد.

گام چهارم متن لایحه را به صورت حقوقی بنویسید و از عامیانه نوشتن آن پرهیز کنید.

دفاع مالیاتی

فرایند دفاع مالیاتی به چه شکلی است؟

بعد از اطلاع از برگه تشخیص مالیات و اعتراض به آن اولین مراجعی که اعتراض شما را بررسی می کند اداره امور مالیاتی است.  شما باید به همراه تقاضا نامه کتبی که در بررسی مجدد درخواست شده است و تمام اسناد و مدارکی که شاهد بر اعتراض شما است به اداره امور مالیاتی مراجعه نمایید. رئیس اداره امور مالیاتی به همراه ممیز کل، اسناد و مدارک شما را مورد بررسی قرار می دهد و نظر خود را مبنی بر نیاز به بررسی مجدد و یا صحت برگه مالیاتی اظهار می نمایند.

در صورتی که رای به بررسی برگه مالیاتی باشد و اعتراض مودی مالیاتی از نظر ممیز کل منطقی به نظر برسد، کار بررسی را به هئیت حل اختلاف مالیاتی بدوی می سپارد. در این قسمت است که نحوه تنظیم و تحریر لایحه مالیاتی اهمیت می یابد. در صورتی که نسبت به رای هیئت حل اختلاف بدوی  اعتراض داشته باشید باید ظرف 20 روز از مرجع تجدید نظر درخواست بررسی مجدد داشته باشید.

آیا دفاع مالیاتی در کاهش مالیات تاثیر دارد؟

مودی مالیاتی گاه در ثبت اسناد حسابداری خود دچار مشکل می شود. ممکن است اسناد به درستی در دفاتر ثبت نشده باشند و این امر در مالیات تعیین شده از طرف ممیز تاثیر گذاشته باشد. در این میان اگر چنین اشتباهاتی باعث تعیین مالیات بیش از اندازه برای شرکت شما شده است باید به دنبال مشاوری حقوقی مناسب بگردید تا لایحه مالیاتی را به درستی تحریر کند چرا که بیشترین تاثیر را در روند رسیدگی به شکایت شما دارد. تمام اسناد و مدارک را در اختیار مشاور و حسابداران قرار دهید تا بتوانند در مجموعه کاملی از اسناد را آماده نموده و برای مراجع ارسال نمایند. اگر همه گروه در دفاع مالیاتی دست در دست هم داده و مدارک و لایحه مالیاتی را به درستی تنظیم نمایند امکان بخشودگی مالیاتی و همچنین کاهش میزان مالیات تعیین شده بسیار زیاد است.

کلام آخر

شرکت آگاه حساب با اعزام مشاور حقوقی به شرکت، شما را در تنظیم لایحه مالیاتی و همچنین دفاع مالیاتی کمک می کند. در ضمن با برگزاری دوره های آموزشی می تواند مشاوران حقوقی خوبی برای کار در این زمینه تربیت نماید. کلاس ها به صورت حضوری و آنلاین برگزار می شود. از دیگر خدمات این شرکت ارائه نرم افزار حسابداری سپیدار است. آموزش حسابدار در رشته های مختلف و اعزام حسابدارهای مبتدی تا متخصص به شرکت ها نیز از دیگر خدمات این شرکت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای خرید نرم افزار سپیدار با 25 درصد تخفیف همین حالا با ما تماس بگیرید.
+