جستجو کردن
Close this search box.

صفر تا صد آشنایی با ابزارها و بازار مالی✔️ + انواع آن

در این مطلب سعی داریم صفر تا صد آشنایی با ابزارها و بازار مالی را بیان کنیم. در دانش اقتصادی به هر آنچه که دارای ارزش است و می توان آن را معامله کرد، ابزار مالی گفته می شود. ابزار های مالی را می توان به پول نقد، سهام، دارایی، ارز و یا بدهی و وام نام برد. هر مدرکی که نشان دهد شخصی در سود شرکت و یا یک سازمان شریک است ابزار مالی گفته می شود. در تکنولوژی های جدید ابزار های مالی بیشتر به صورت الکترونیکی ارائه می شود. استفاده از ابزار های مالی به خاطر این است که بتوان در زمان افت قیمت ها از سقوط بازار جلوگیری کرد. امروزه همه دنبال این هستند که مالیات پرداخت نکنند و این بازار ها طبق اظهارنامه مالیاتی چند سال اخیر مشمول به پرداخت مالیات نمی باشند.

آشنایی با ابزارها و بازار مالی

آشنایی با ابزارها و بازار مالی

ابزار های مالی

همانطور که گفته شد هر نوع دارایی که قابل معامله باشد ابزار مالی گفته می شود مثل پول نقد، سند، ملک، اوراق بهادار، سهام و اوراق قرضه . ابزار های مالی به گروه های زیر تقسیم می شوند که عبارتند از:

  1.  ابزار های مشتقه
  2.  ابزار های نقد

البته باید گفت برای پوشش نیاز های سرمایه گذاران، ابزار های مالی نوینی معرفی می شوند که در بازار سهام با استفاده از آن ها به بهبود سرمایه گذاری کمک می گردد.

نقش ابزار های مالی:

سه نقش ابزارهای مالی به شرح زیر می باشد:

اول: این ها ابزار هایی برای نقل و انتقال سرمایه سهام دارانی هستند که می خواهند، سرمایه اضافی خود را در اختیار دیگران قرار

دهند.

دوم: ابزار های مالی باعث می شوند در انتقال سرمایه ها، ریسک جریان نقدی کمتر شود.

سوم: جمع کردن پس انداز ها برای تامین مالی به منظور طرح های کلان سرمایه گذاری که بدون پس انداز کردن امکان ندارد چون پس انداز کردن قسمتی جدا نشدنی از نظام مالی به شمار می رود و این کار توسط ابزار مالی انجام می گیرد.

انواع ابزار های مالی:

در دنیای سرمایه گذاری امروزه ابزار های مالی به چهار گروه تقسیم می شوند و مورد استفاده قرار می گیرند مانند:

به خاطر پوشش نیازمندی های امروز که روز به روز متنوع تر می شود، دو ابزار مشتقه و ترکیبی شکل گرفته اند.

آشنایی با ابزارو بازار مالی

دارایی های مالی چند نوع است؟

دسته یندی های دارای به سه گروه به شرح زیر می باشد:

اول: ابزار با درآمد ثابت دارایی های مالی گروه اول به نام آن ها ثبت شده است و صاحبان آن ها مبالغ ثابتی از سود این اوراق را دریافت می کنند که به ان ها درامد ثابت می گویند.

دوم: در این گروه پس از پرداخت سود، مبلغی به عنوان عایدی به دارندگان این دارایی ها داده می شود.

سوم: در این گروه اوراقی وجود دارد که گرفته شده از دو گروه بالا است. به این ابزار مالی، ابزار دو رگه یا دو زیستی گفته می شود که از انواع آن می توان به سهام ممتاز و اوراق قرضه اشاره کرد.

بازار مالی

بازار مالی واژه ای است که در بیشتر بازارها به کار گرفته می شود. در بازار های مالی خرید، تجارت و فروش انجام می گردد. از ویژگی های این بازار می توان به مشخص بودن قوانین و قیمت معاملات اشاره کرد. در این بازار قیمت اوراق بهادار با توجه به عرضه و تقاضا مشخص می گردد. وقتی که از بازار مالی گفته می شود اولین چیزی که به ذهن می رسد بازار بورس و اوراق بهادار می باشد ولی بازار هایی مانند بازار بورس، بازار پول، بازار طلا و بازار مسکن نیز وجود دارد. یکی از راه های سرمایه گذاری، خرید دارایی های مالی است مثل سپرده گذاری در بانک، انواع بیمه ها و صندوق های بازنشستگی.

بازار های مالی به سه دسته تقسیم می شوند:

وظایف بازار مالی

اصلی ترین وظیفه بازار های مالی، اختصاص بهینه این منابع برای بنگاه ها و کسب و کار های اقتصادی می باشد. این ابزار در این بازار ها، تجارت را برای کسب و کار تولید کنندگان و فروشندگان را راحت تر می کند. بازار مالی از ابزار های مختلفی برای خرید و فروش درست شده که بازار سهام یکی از آن ها می باشد. بازارهای دیگری مثل اوراق مشتقه، فارکس، بازار کالا و… وجود دارند. مهم ترین وظیفه بازار های مالی، شفافیت اطلاعات و معامله هایی است که آن را از بازار های دیگر متمایز می نماید.

بازار سرمایه چیست؟

برای درک بهتر این بازار به طور خلاصه می توان گفت بازاری است که دارایی هایی با سر رسید بیشتر از یک سال معامله می گردد. به طور کلی در این بازار هدایت و تخصیص منابع اقتصادی راحت تر می گردد و به دو بازار اولیه و ثانویه تقسیم می گردد. ناگفته نماند که بازار سرمایه در ایران به نام بازار بورس هم شناخته می شود. بازار سرمایه در کشور های دیگر از اصلی ترین اجزای اقتصادی آن کشور است که وظیفه آن تامین مالی و شفافیت شرکت ها و بنگاه های بزرگ آن کشور را بر عهده دارد. تفاوت بازار پول و بازار سرمایه همانطور که گفته شد در سر رسید ابزار های داخلی است که در بازار پول زیر یک سال و در بازار سرمایه بالاتر از یک سال است.

آشنایی با ابزارها و بازار مالی

کلام آخر

در این مقاله ما درباره ی صفر تا صد آشنایی با ابزارها و بازار مالی صحبت کردیم. این بازار با آنکه پر سود است اما بسیار خطرناک است اگر شما دنبال درآمد بالا و آدم ریسک پذیری هستید پیشنهاد میکنم در این بازار سرمایه گذاری کنید. این بازار متعلق به شما است امیدوارم با استفاده از مقاله بتوانید بهترین منبع سرمایه گذاری را انتخاب کنید و سرمایه گذاری پر سودی را داشته باشید.

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 4 =

برای دریافت مشاوره خرید نرم افزار با ما تماس بگیریدشماره تماس: 02148335
+
Call Now Button
×