آگاه حساب

ثبت نام کد اقتصادی | ✅ راهنمای قدم به قدم ثبت نام کد اقتصادی

راهنمای قدم به قدم ثبت نام کد اقتصادی

قبل از تشریح مراحل ثبت‌نام کد اقتصادی با مفهوم کد اقتصادی آشنا شوید.

کد اقتصادی چیست؟

کد اقتصادی کدی 12 رقمی هست که پس از تشکیل پرونده و تکمیل اطلاعات آن در اداره امور مالیاتی منطقه خود به شرکت و یا شخص حقیقی شما اختصاص داده می شود . کد اقتصادی به منزله این است که شخص یا شرکت شما در اداره امور مالیاتی دارای پرونده می باشد.

ثبت نام کد اقتصادی

چرا باید کد اقتصادی دریافت کنیم ؟

اشخاص حقیقی یا حقوقی برای انجام معاملات رسمی ( خرید و فروش و خدمات ) با هر ارگان یا سازمان و حتی اشخاص حقوقی دیگر ، مستلزم دریافت کد اقتصادی می باشند و بدون داشتن کد اقتصادی انجام معاملات مقدور نمی باشد. اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل ( حقیقی ) موضوع قانون مالیات های مستقیم مکلفند نسبت به ثبت نام در نظام مالیاتی کشور اقدام نمایند و کد اقتصادی دریافت کنند.

مطلب پیشنهادی: خدمات حسابداری

✅ نام شرکت: شرکت حسابداری آگاه حساب
☑️ نماینده رسمی: سپیدار همکاران سیستم
👩‍💼 خدمات: انجام همه خدمات حسابداری و مالی
☎️ مشاوره رایگان: 02148335
💰 تعرفه خدمات: تماس بگیرید

 

جرائم عدم ثبت نام کد اقتصادی

در صورت عدم رعایت مفاد این دستورالعمل از طرف اشخاص ذی‌ربط، وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان‌های وابسته از ارائه‌ی هرگونه تسهیلات به این اشخاص خودداری می‌کند. عدم صدور صورت ‌حساب یا عدم درج کد اقتصادی و همچنین عدم رعایت این دستورالعمل علاوه بر بی‌اعتباری دفاتر مربوطه از حیث مالیاتی و جرایم مندرج در ماده‌ی ۸ قانون تعزیرات حکومتی، مشمول جرایم زیر می‌شود:

• برای بار اول جریمه‌ای معادل ۲ برابر مبلغ مورد معامله

• برای بار دوم تعطیلی محل کسب یا توقف فعالیت حسب مورد به مدت ۳ ماه

• برای بار سوم حبس تعزیری از ۳ ماه تا ۶ ماه برای اشخاص متخلف و در مورد اشخاص حقوقی برای مدیر یا مدیران مسئول شرکت

مراحل دریافت کد اقتصادی

اول از هر چیزی باید شرکت شما در ثبت شرکتها به ثبت رسیده باشد و به همراه مدراک زیر به نزدیکترین اداره مالیات محل خود برای تشکیل پرونده اقدام کنید :
مرحله اول : پیش ثبت نام اینترنتی در سایت سازمان امور مالیاتی کشور
پس از ورود در سایت tax.gov.ir از سمت راست اولین گزینه سامانه ثبت نام الکترونیک را انتخاب کرده پیش ثبت نام را انجام میدهید نقطه شروع فرایند ثبت نام الکترونیک مرحله پیش ثبت نام می باشد. در این مرحله اطلاعات پایه ای از شما دریافت می شود شامل اطلاعات ثبتی شرکت و اطلاعات مدیرعامل و هیئت مدیره می باشد. در ادامه پس از تکمیل اطلاعات درخواستی و فشردن کلید تایید نهایی وارد مرحله بعدی خواهید شد. چنانچه تا هفت روز اطلاعات خود را تایید ننمایید پرونده ایجاد شده به صورت خودکار حذف خواهد شد.

مرحله دوم : صحت سنجی اطلاعات
در این مرحله بخشی از اطلاعات ثبت شده شما در مرحله پیش ثبت نام از منابع مختلف سازمانی استعلام و بررسی شده و صحت آن مورد آزمون قرار خواهد گرفت. چنانچه به هر دلیل در اطلاعات مغایرتی یافت شود، موضوع با پیامک به شما اطلاعات داده شده و شما مجدد باید وارد سامانه پیش ثبت شده و مرحله اول را تکرار نمایید و در صورت تایید اطاعات اولیه برای شما پیامک حاوی رمز و کاربری برای ورود به سامانه و تکمیل اطلاعات ارسال می گردد .

مرحله سوم : اعتبار سنجی و رسیدن به وضعیت 44
بعد از مرحله دوم که رمز و کاربری برای شما جهت تکمیل اطلاعات ارسال گردید و شما اطلاعات تکمیل کردین در اخر سر گزینه تایید نهایی اطلاعات را کلیک میکنید و اطلاعات شما در اینجا ثبت و مرحله ثبت نام اینترنتی تمام می شود و شما در وضعیت 44 در سامانه ثبت نام قرار میگیرید.

مرحله چهارم : تحویل مدارک فیزیکی به داره مالیات و رسیدن به مرحله 45
در این مرحله مدارک شرکت و اعضا شامل موارد زیر را به اداره مالیات حوزه خود تحویل میدهید اگر مشکلی در مدارک و ناقصی وجود نداشته باشد بعد از 7 روز کاری با صدور کد اقتصادی 12 رقمی برای شما وارد وضعیت 45 می شوید .
وضعیت 45 به این معنا بوده که شما همه اطلاعات و مدارکی که اداره دارایی از شما مطالبه میکرد را ارائه کرده‌اید و پروندتان تکمیل گردیده است و لازم به توضیح می باشد جهت ثبت نام و دریافت گواهی ارزش افزوده ابتدا باید پرونده شما وضعیت 45 داشته باشد.

مراحل انجام کد اقتصادی

مدارک مورد نیاز دریافت کد اقتصادی

1- دریافت و تکمیل دفترچه اشخاص حقوقی (از خود سایت tax.gov.ir قابل دانلود و پرینت می باشد)
2- کپی شناسنامه و کپی کارت ملی همه‌ی اعضای هیئت مدیره (کپی یا باید برابر اصل باشد یا اصل شناسنامه و کارت ملی همراه کپی باشد)
3- آگهی تأسیس شرکت و تغییرات ثبتی (کپی یا باید برابر اصل باشد یا اصل مدارک همراه کپی باشد)
4- کپی اساسنامه‌ی شرکت (کپی یا باید برابر اصل باشد یا اصل مدارک همراه کپی باشد)
5- کپی اظهارنامه ثبتی ، شرکتنامه و تقاضانامه در شرکت‌های غیر سهامی (کپی یا باید برابر اصل باشد یا اصل مدارک همراه کپی باشد)
6- کپی آگهی روزنامه رسمی و تغییرات آن (کپی یا باید برابر اصل باشد یا اصل مدارک همراه کپی باشد)
7- کپی سند مالکیت اقامتگاه قانونی شرکت که در آگهی تأسیس قید گردیده است . در صورت استیجاری بودن کپی اجاره نامه رسمی (کپی یا باید برابر اصل باشد یا اصل مدارک همراه کپی باشد)
8- چند عدد سربرگ شرکت همراه با مهر شرکت در ضمن یا باید خود مدیر عامل برای تشکیل پرونده حضور داشته باشد یا یکی از اعضای هیئت مدیره یا نماینده قانونی و وکیل شرکت (در آخر سر کد اقتصادی پس از تکمیل و صدور فقط به خود مدیر عامل تحویل می شود)

مطلب پیشنهادی: اظهارنامه مالیاتی

دریافت کد اقتصادی به عنوان وسیله ای جهت احراز هویت اشخاص، جز جدانشدنی فرایند تجاری می‌باشد. روند تهیه مدارک و ارایه آنها وهم چنین طی مراحل دریافت این کد نیازمند انجام پروسه ای است که بهتر است انجام آن توسط افرادی کارشناس و خبره صورت گیرد.

گروه ثبت موسسه حسابداری آگاه حساب، با تکیه بر تجربیات حرفه ای و سرمایه نیروی انسانی متخصص خود همیشه آماده ارائه بهترین خدمات می‌باشد.

3.8/5 - (9 امتیاز)

11 پاسخ

 1. سلام ما در مرحله چهارم هستیم در سایت اداره امور مالیاتی مرحله بعدی اماده سازی مدارک و مراجعه به اداره مالیاتی میشه؟

  1. سلام و روز بخیر
   بله در این مرحله مدارک فیزیکی ( اصل و کپی ) به دارایی و ممیز تحویل میدین و ممیز پس از تکمیل بودن و تایید کردن حدودا بعد از یک هفته کد اقتصادی برای شما صادر می گردد

 2. سلام یه فیلم اموزشی از ابتدایی ثبت نام تا انتهای مرحله 45 بزارید که یاد بگیرم چگونه هستش

 3. ببخشید من کد اقتصادی بگیرم برای وبسایت اینترنتی‌م، درآمد هم نداشته باشم اینا براش مالیات می‌بندن؟ یعنی اینو ثبت‌نام کنیم دیگه مالیات رو باید بدیم هر سال نه؟ حتی اگه واقعاً درآمدی نباشه (آخه توی فضای مجازی این خیلی طبیعیه یک وبسایت چند سال درآمد نداشته باشه)

  1. بله کاملا درست است
   چون افرادی که در سیستم مالیاتی هستند تجربه کافی ندارند اگر داشتند که برای کشب و کار های اینترنتی که به درامد هنوز نرسیده نمی گفتند پرونده مالیاتی تشکیل دهند حالا جالبه این است که رهبری گفته موانع تولید و کسب و کارها را بردارید
   من دیدم هروقت مسئولی در رسانه ملی صحبت می کنند عده ای سریع می ایند و برنامه ای دقیقا مخالف آن را پیاده می کنند

 4. سلام من مهندس برق هستم من دفتر ندارم اداره مالیات از من میخواهد اجاره نامه منزل را به عنوان دفتر کار ببرم
  موضوع دوم من کدپستی منزل رو اشتباه نوشتم قابل تغییر نیست چه کار کنم
  با تشکر

 5. استاد سلام وقت بخیر
  چه مشاغلی شامل مالیات ارزش افزوده نمیشود؟
  و اینکه من الان تو مرحله ۴۴ هستم ولی هیچ جاییش هیچی نگفته که مدارک بیار برامون🧐

 6. سلام من ۱۳ تیر مراجعه کردم وارد وضعیت ۴۵شدم درصورتی ک شروع کارم از هشتم اردیبشهت ۱۴۰۰ هست و تو برنامت نمایندگی بیمه ام میرم ۷۰تومن ارزش افزوده اومده نمیتونم پرداخت کنم چون میگه ثبت نامت کامل نیس . آیا جریمه میشم و اینکه کد اقتصادیم ی هفته دیگه میاد ؟

 7. سلام من در مرحله 3 هستم مشکل مالیاتی برای من پیش نمیاد ؟
  چون نمی خوام ثبت نام کنم رو انجام دهم و امکان حذف اکانت وجود نداره و سوالم این بود آیا مشکلی مالیاتی برای من به وچود نیماد؟

 8. سلام وقت بخیر
  بنده یه سایت فروشگاهی زدم اینماد گرفتم بعد تعلیق شد گفتن باید جواز کسب و کار اینترنتی بگیرم الان اومدم از هفت خان رستم رد شدنم رسیدم گام چهارم حالا مدارک ثبت شرکت و نمی دونم هیات مدیره و … می خواد آخه من از کجا این چیزا رو بیارم اصلا می خوام بی خیال شم. هنوز نه به باره نه به داره کلی سد جلوم درست شده. میشه راهنمایی بفرمایید بنده چه باید بکنم؟ ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 8 =

برای دریافت مشاوره خرید نرم افزار با ما تماس بگیریدشماره تماس: 02148335
+
Call Now Button
×