آگاه حساب

مالیات بر حقوق چگونه محاسبه می شود؟ ✔️

در این مطلب می خواهیم بررسی کنیم که مالیات بر حقوق چگونه محاسبه می شود؟ ابتدا باید بدانیم که جزئی از مالیات بر درآمد مالیات بر حقوق می باشد، که در قانون مالیات های مستقیم قرار دارد و به نسبت درآمد شخص تعیین می گردد. همه اشخاص حقیقی و حقوقی که در کشور خودشان فعالیت اقتصادی و خدماتی و … دارند باید این مالیات را برحسب درآمدی که کسب می کنند پرداخت کنند. همان طور که گفته شد مالیات بر حقوق اشخاص، مبلغی است که از حقوق  اشخاص برداشت می شود و به حساب دولت واریز می شود. مالیات مربوط به حقوق افراد حقیقی را هم می توان به کمک اطلاعات ارائه شده در نرم افزار حسابداری سپیدار به صورت شخصی و سازمانی با استفاده از نرم افزار حسابداری مالیاتی سپیدار تعیین کرد.

مالیات بر هزینه چیست؟

 محاسبه و پرداخت مالیات بر حقوق وظیفه کیست ؟

مالیات حقوق به طور کلی در یک بسته بندی مالیاتی و به صورت مستقیم و غیر مستقیم مجزا می گردد.

مالیات های مستقیم:به مالیات هایی گفته می شود که به طور مستقیم از دارایی و درآمد اشخاص حقوقی و حقیقی مثل مالیات حقوق و دارایی حاصل می گردد.

مالیات های غیر مستقیم:به مالیات هایی اتلاق می گردد که به قیمت کالا و خدمت آن، به مصرف کننده منتقل می گردد مثل مالیات بر ارزش افزودهو واردات. طبق ماده 86 قانون مالیات های مستقیم، مالیات بر حقوق جزء مالیات های تکلیفی است .و این بدان معناست که شناسایی مبلغ و پرداخت مالیات حقوق پرسنل، وظیفه کارفرما می باشد و پرسنل در قبال پرداخت آن وظیفه ای ندارند. بنابراین شرکت ها می توانند به کمک نرم افزار حقوق و دستمزد، مالیات بر حقوق کارکنان و پرسنل را به راحتی محاسبه و انجام دهند.

چگونگی محاسبه مالیات بر حقوق کارگران

مالیات و مقدار آن هر ساله مسئله مهم برای مشمولان و مودیان است که منتظر اعلام بخشنامه مراجع در خصوص معافیت های مالیاتی و چگونگی محاسبه این مالیات ها هستند. باید گفت در میان همه مودیان و مشمولان، مالیات کارگران شرکت ها و افرادی که در خدمات مشغول کار هستند و از درآمدی پایین برخوردار هستند از درجه اهمیت خاصی برخوردار بوده و مورد توجه رسانه ها می باشند. حال این که نماینده آن ها تا چه اندازه می تواند حقوق کارگران را رعایت کند و به چه اندازه شرایط اقتصادی و تورم در این مورد موثر است بستگی به کمیسیون تعیین مالیات و خروجی الزامات قانونی کمیسیون دارد.

بنابراین کارفرمایان وظیفه دارند قبل از پرداخت حقوق، مالیات را کسر و مابقی حقوق را به حساب آن ها واریز نمایند. در قانون مالیات فرقی بین مالیات کارگران و کارمندان وجود ندارد و در پایان هر سال میزان مالیات بر درآمد کارگران و کارمندان به صورت مساوی مشخص می گردد. ولی مسئله مهمی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که میزان مالیات با توجه به درآمد کارگران و کارمندان و مقدار معافیت مالیاتی تعیین شده در هر سال مشخص می شود. مثلا سال 1402 سقف حقوق معاف  شده از مالیات 100 میلیون ریال مشخص شده بعد از مشخص شدن مبلغ حقوقی که معاف از مالیات است میزان مالیات به صورت پله کانی محاسبه می شود یعنی هر چه درآمد بالاتر باشد باید درصد بیشتری از حقوق مالیات پرداخت شود.

 

توضیح مالیات بر حقوق

حالا این سوال پیش می آید که مالیات بر درآمد کارمندان دولت و کارکنان غیردولتی فرق دارد؟

طبق قوانین همه افرادی که برای اشخاص دیگر  چه شخصی و چه حقوقی کار کنند و به ازای آن مصرفی نیرو و زمان کارکرد درآمد دارند باید مالیات پرداخت کنند. پس به این معنی است که تفاوتی بین کارکنان دولتی و غیر دولتی وجود ندارد و همه آن ها باید مالیات بر درآمد پرداخت کنند.

محاسبه مالیات حقوق در نرم افزار سپیدار

با توجه به این که محاسبه مالیات حقوق همیشه از مهم ترین مسائل مالی کسب و کار ها می باشد در این مطلب به ابعاد ان پرداخته شد. این محاسبات به قدری اهمیت دارند که می توانند بر سرنوشت کار ها تاثیر بگذارند.

با توجه به این مسائل مالیاتی هم چون حساب کردن مالیات بر حقوق مسئله راحتی نیستند که کارفرمایان، خود بتوانند بدون نیاز به فرمول امور مربوطه را انجام دهند. پس لازم است از حسابداران خبره نیز بهره بجویند، البته شرکت های بزرگ باید هم می توانند نرم افزار حسابداری شرکتی استفاده نمایند و همچنین از مشورت متخصصین مالیاتی بهره ببرند.

کلام آخر

مسئله ی درآمد و حقوق کارکنان به قدری اهمیت دارد که می تواند در ایجاد انگیزه و بهره وری هرچه بهتر در کارکنان موثر واقع شود. حال مالیات بر درآمد نیز از همین روی حائز اهمیت شده و باید بصورت دقیق تحت بررسی قرار گیرد. در این مقاله به شرح کلی آن پرداختیم و اطلاعات مفیدی در این رابطه ارائه دادیم. از این که در مقاله مالیات بر حقوق چگونه محاسبه می شود؟ همراه ما بودید بی نهایت سپاس گذاریم، شما می توانید نظرات خود را در بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 8 =

برای دریافت مشاوره خرید نرم افزار با ما تماس بگیریدشماره تماس: 02148335
+
Call Now Button
×