جستجو کردن
Close this search box.

خدمات حسابداری و مالی ویژه اشخاص حقیقی ✔️

در این بخش از مقاله قصد داریم به توضیح خدمات حسابداری و مالی ویژه اشخاص حقیقی بپردازیم. در دنیای کنونی، علم حسابداری و حسابرسی بسیار فراگیر شده است، به گونه ای که حدمات مختلف مالی و حسابداری در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی قرار داده می شود. این گونه خدمات دارای تنوع بسیاری می باشند و در این مقاله سعی کرده ایم که خدمات حسابداری و مالی ویژه اشخاص حقیقی را به صورت کامل شفاف سازی کنیم. خواهشمندم تا پایان مقاله آگاه حساب همراه ما باشید.

خدمات حسابداری اشخاص حقیقی چیست؟

حسابداری در واقع سیستم جامعی می باشد که از طریق فراهم نمودن اطلاعات لازم در زمینه‌ های گوناگون، این امکان را بوجود می آورد تا اشخاص حقیقی، مدیران، سرمایه گذاران و … در رابط با امور مالی و اقتصادی بتوانند تصمیمات بهتری بگیرند. در واقع منظور از حسابداری اشخاص حقیقی، پاسخ گویی به نیازهای مختلف مالی به وجود آمده برای این گروه از افراد می باشد، به همین علت با گذشت زمان و توسعه فعالیت‌ های اقتصادی و پیچیدگی هر یک از آن ها، استراتژی ها و قوانین حسابداری با هدف رفع این قبیل نیازهای اطلاعاتی، پیشرفت کرده است، به این منظور که اشخاص حقیقی برای گرفتن تصمیمات مهم در رابط با توزیع مناسب منابع مالی نیاز به اطلاعات و گزارشات موثق و بروز دارند.

در حال حاضر با به وجود آمدن تغییرات متعدد در نوع فعالیت و طریقه عملکرد شرکت ها و موسسات گوناگون، با هدف بررسی فعالیت های مالی و اقتصادی، خدمات حسابداری مختلفی ویژه اشخاص حقیقی و حقوقی در نظر گرفته شده است. تغییرات نیازها در گذشت زمان، موجب شده است تا مجموعه های مختلفی با عنوان شرکت های حسابداری پدید آیند و با تکیه بر دانش حسابداری، تجربه و مهارت بتوانند همه امورات مرتبط با حسابرسی و امور مالی و مالیاتی اشخاص حقیقی را به شکل اختصاصی انجام دهند. انجام این قبیل کارها به صورت تضمین شده می باشد و ضمن ایجاد نمودن تعاملات مختلف با افراد متخصص در این زمینه، اطمینان لازم از انجام درست و بی نقص کارهای مختلف را برای کارفرمایان فراهم می کند.

خدمات حسابداری اشخاص حقیقی چیست؟

در هنگام ارائه نمودن خدمات حسابداری، به تمامی امورات مالی و حسابداری اشخاص حقیقی رسیدگی می شود و خدمات مختلفی مانند اصلاح حساب ها، رفع عیب و نقص و خلل های مالی و حسابداری، ارائه نمودن گزارش های مالی، تجزیه و تحلیل حساب های مالی و غیره صورت می گیرد. خدمات مالی و حسابداری بسیار توسعه یافته می باشد و نمی توان آن ها را به چندین کار خاص محدود نمود. تعداد زیادی از این خدمات در برخی از شرکت ها به شکل رایگان ارائه می شوند که بیشتر به منظور آشنایی با طریقه کارکرد آن شرکت ها می باشد.

اشخاص حقیقی شامل چه کسانی می باشند؟

اشخاص حقیقی: شخص حقیقی در واقع به کسی گفته می شود که دارای وجود فیزیکی می باشد و به شخصی اتلاق می گردد که در قید حیات باشد و با تکیه بر شخصیت حقیقی خود دارای یک سری حقوق و تکالیف می باشد و موظف است آن‌ ها را اجرا کند. هم چنین این گونه می‌ توان عنوان کرد که همه انسان‌ ها به نوعی اشخاص حقیقی به حساب می آیند و هر شخصی از زمانی که به دنیا می آید تا وقتی که فوت می‌ کند، دارای شخصیت حقیقی می باشد.

اشخاص حقیقی به صورت مدت‌ دار می باشند، به این شکل که وجودشان با تولد شروع می‌ گردد و از بدو تولد است که این شخص طرف حق قرار گرفته می شود و این امکان را دارد که از حقوق متعددی برخوردار گردد. هم چنین وجود این شخص با مرگ به پایان می رسد. در حقیقت انسان با مرگ، شخصیت حقیقی خود را از دست می‌ دهد و به پایان می رسند

اشخاص حقوقی:در حال حاضر با وجود پیچیدگی جوامع محتلف، انسان‌ ها با هدف فراهم نمودن زندگی بهتر و ایجاد نمودن ارتباطات قوی‌ تر، به کمک و همکاری یکدیگر نیازمند می باشند، در نتیجه به منظور اهداف مختلف، مؤسسات، گروه‌ ها و یا یک سری شرکت‌ ها را تشکیل می‌ دهند و از این راه به انجام فعالیت‌ های گوناگون می‌ پردازند. با درنظر گرفتن این پیچیدگی ها، شخصیت های مستقلی تحت عنوان اشخاص حقوقی تعریف شده اند تا هر یک از آن‌ ها هم دارای حق و حقوق شوند و از منافع و حمایت‌ های قانونی استفاده لازم را ببرند.

در یک توضیح ساده تر این گونه می‌ توان گفت که شخصیت حقوقی نوعی شخصیت تجاری به حساب می آید. در اکثر کشورها برای هر کسب و کاری، شخصیتی حقوقی در نظر گرفته می‌ شود. به این صورت که این سازمان‌ ها و شرکت‌ ها بتوانند به اهداف خود دست پیدا کنند، موظف هستند صاحب حق و تکلیف شوند، بدین معنی که این امکان برایشان فراهم باشد که مال و اموال مختلف را خریداری کنند و آن ها را مدیریت کنند. 

چه تفاوتی میان اشخاص حقیقی و حقوقی وجود دارد؟

زمانی که گروهی از افراد که دارای منافع و اهداف مشترک می باشند، در یک سازمان یا شرکت فعالیت دارند و قانون برای هر یک از آن ها شخصیت مستقلی قائل شود، شخصیت حقوقی شکل گرفته است. شخصیت حقوقی به منظور اهداف گوناگون و هم چنین فعالیت‌ های تجاری به وجود می‌ آید. به عنوان مثال بعضی از اشخاص حقوقی با هدف دستیابی به اهداف مالی پدید می آیند مثل انواع مختلف شرکت‌ های تجاری اما بعضی دیگر از اشخاص حقوقی با هدف ارائه نمودن انواع مختلف خدمات ایجاد می‌ شوند مثل دانشگاه ها و یا شهرداری‌ ها.

در یک توضیح کلی، اشخاص حقیقی شامل این گروه از افراد می باشند که عبارتند از:

منظور از خدمات حسابداری و مالی ویژه اشخاص حقیقی چه می باشد؟

خدمات حسابداری و مالی ویژه اشخاص حقیقی شامل بخش های مختلفی می باشد که برخی از آن ها به شرح موارد ذیل می باشد:

انجام صفر تا صد کلیه امور مربوط به اشخاص حقیقی:

منظور از خدمات حسابداری و مالی ویژه اشخاص حقیقی چه می باشد؟

 مشاوره حضوری اشخاص حقیقی: یکی از اصلی ترین بخش از خدمات به اشخاص حقیقی، مشاوره حضوری می‌ باشد. همواره اشخاص حقیقی در برخوردبا سازمان امور مالیاتی و یا حتی ارگان‌ ها و نهادهای مختلف، غالبا این توانایی را ندارند که از حقوق خود دفاع کنند و به نوعی می‌ توان این گونه گفت که در برخورد با آن‌ ها دارای شک و تردید هستند.

رسیدگی به حساب‌ های بانکی و تعیین نمودن نرخ دقیق درآمد افراد و هم چنین تصویب قانون های جدید مالیاتی به خصوص قوانین مرتبط با تراکنش‌ های بانکی و عدم آگاهی از آن‌ ها، موجب می‌ گردد تا اشخاص حقیقی شامل مالیات‌ های بسیار گزافی شوند. تمامی موارد ذکر شده می‌ توانند شرایط سخت و پیچیده ای را در مواقعی ناعادلانه، در مقابل اشخاص حقیقی فعال در بازار کسب و کار قرار دهد.

خصوصیات مهم خدمات حسابداری و مالی ویژه اشخاص حقیقی

از خصوصیات مهم خدمات حسابداری و مالی ویژه اشخاص حقیقی می توان به موارد ذیل اشاره نمود که عبارت است از:

مرتبط بودن: تمامی اطلاعات مالی و حسابداری که در پروسه تصمیم گیری های یک سازمان تاثیرگذار باشد را اطلاعات مرتبط می گویند.

با اهمیت بودن: اطلاعات حسابداری نباید آن چنان کم باشند که استفاده نشوند و نباید خیلی زیاد باشند که پروسه تصمیم گیری را با مشکل روبرو کنند.

خصوصیات مهم خدمات حسابداری و مالی ویژه اشخاص حقیقی

به هنگام بودن: اطلاعات حسابداری می بایست در زمان مناسب مورد استفاده قرار گیرند، چرا که ممکن است به مرور زمان، فایده و ارزش خود را از دست بدهند.

طبقه بندی: چارچوب اطلاعات و متد افشای حقایق در شرکت، می بایست طبق اصول و شیوه های حسابداری باشد تا بتوانیم خصوصیات شبیه به یکدیگر مقایسه کنیم.

درست بودن: یک حسابدار می بایست در کار خود متبحر باشد، بدین معنی که بداند آن چه را که اندازه گیری می کند چیست و آیا مسئله مورد بررسی را اندازه گیری می کند یا خیر.

خدمات حسابداری و مالیاتی اشخاص حقیقی چگونه است؟

بر اساس قانون تقسیط بدهی مالیات در ایران، هر شخص حقیقی نسبت به میزان درآمدی که از ایران و یا خارج از ایران بدست می آورد، موظف به پرداخت مالیات می شود، هم چنین هر شخص حقیقی مقیم خارج از ایران نیز با توجه به درآمدهایی که در ایران کسب می‌ کند مجبور به پرداخت مالیات است. حسابداری مالیاتی یک شخص حقیقی، مواردی مختلفی مثل معافیت‌ های قانونی، درآمد، سود و زیان سرمایه‌ گذاری و … را شامل می شود.

گروه اول: اشخاص حقیقی گروه اول شامل کسانی می باشند که وظایف مختلفی مانند تسلیم اظهارنامه مالیاتی، نوشتن دفاتر قانونی بر طبق استانداردهای حسابداری را بر عهده دارند.

خدمات حسابداری و مالیاتی اشخاص حقیقی چگونه است؟

گروه دوم: اشخاص گروه دوم شامل اشخاص حقیقی می باشند که باید نسبت به تهیه و ارائه صورت‌ های مالی به اداره های امور مالیاتی اقدام کنند، هم چنین این گروه نیازی به دریافت دفاتر تجاری ندارند. اشخاص حقیقی که در این گروه قرار داده می شوند، حجم فعالیت و مجموع درآمدشان بسیار زیاد می باشد.

گروه سوم: اشخاص حقیقی که در این گروه قرار داده می شوند، موظف هستند بابت فعالیت‌ هایی که انجام می‌ دهند، خلاصه درآمد و هزینه سالانه خود را به همراه اظهارنامه مالیاتی به اداره امور مالیاتی ارائه کنند. هم چنین میزان درآمد بدست آمده فعالیت این اشخاص چندان زیاد نمی باشد و تعداد زیادی از اشخاص حقیقی در این گروه قرار داده می شوند.

کلام آخر

در این بخش از مقاله به توضیح خدمات حسابداری و مالی ویژه اشخاص حقیقی پرداختیم و تمام تلاش خود را کردیم که انواع مختلف خدمات حسابداری و مالی و خصوصیات هر یک را شرح دهیم. از شما عزیزان نیز بسیار تشکر می کنم که تا این قسمت از مقاله همراه ما بودید و خواهشمندم نظرات خود را برایمان کامنت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − ده =

برای دریافت مشاوره خرید نرم افزار با ما تماس بگیریدشماره تماس: 02148335
+
Call Now Button
×