جستجو کردن
Close this search box.

نرم افزار ERP ✔️ | همه چیز درباره نرم افزار ERP

شرکت های در حال رشد در نهایت به مرحله ای می رسند که دیگر صفحات گسترده مشکل آن ها را حل نمی کند. این همان جایی است که نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمانی دست به کار می شوند: سیستم های ERP اطلاعات کلیدی کسب و کار را جمع آوری و سازماندهی می کنند و به سازمانها کمک می کنند تا فعالیت های ناب و کارآمد را انجام دهند. بیشتر حرفه ای ها اصطلاح “ERP” را شنیده اند، اما ممکن است دقیقاً ندانند که نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمانی چه کاری می تواند برای تیم هایشان انجام دهد. در این مقاله ما می خواهیم توضیح دهیم که ERP چیست؟ چگونه کار می کند، چه کاری می تواند برای تجارت شما انجام دهد و … برای اطلاعات بیشتر همراه ما باشید.

برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) چیست؟

به طور کلی می توان گفت ERP برنامه ای است که فرآیندهای تجاری را به صورت خودکار انجام می دهد و بینش و کنترل های داخلی را با استفاده از یک پایگاه داده مرکزی که ورودی ها را از بخش های مختلف از جمله حسابداری، تولید، زنجیره تامین، فروش، بازاریابی و منابع انسانی (HR) جمع آوری می کند.

هنگامی که اطلاعات در آن پایگاه داده مرکزی جمع آوری می شود ، رهبران نمای بخشی را به دست می آورند که به آنها قدرت می دهد سناریوهای مختلف را تجزیه و تحلیل کنند، پیشرفت های فرآیند را کشف کنند و دستاوردهای عمده ای در بهره وری ایجاد کنند. این به معنای صرفه جویی در هزینه و بهره وری بهتر است زیرا افراد زمان کمتری را برای حفاری داده های مورد نیاز صرف می کنند.

نرم افزار ERP که متناسب با نیازهای یک مشاغل شخصی ساخته شده سود سهام عمده ای را پرداخت می کند ، و این سیستم ها را به ابزاری مهم برای شرکت های مختلف و از هر اندازه تبدیل می کند. بسیاری از شناخته شده ترین و موفق ترین شرکت های جهان در ربع قرن گذشته به ERP متکی بوده اند. اکنون ، این نرم افزار را می توان برای پاسخگویی به نیازهای مشاغل همه اندازه پیکربندی و قیمت گذاری کرد.

به زبان ساده، یک سیستم ERP کمک می کند تا افراد، فرآِیندها و فناوری در یک سازمان متحد شوند.

راهنمای قدم به قدم ثبت نام کد اقتصادی، برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

ERP چیست؟

ERP یک نرم افزار مهم تجاری است که اطلاعات را از بخشهای مختلف در یک پایگاه داده مشترک جمع آوری می کند، رهبران را قادر می سازد تا نبض یک شرکت را با استفاده از یک چشم انداز واحد از واقعیت کنترل کنند.

ERP سیستم های برنامه ریزی منابع سازمانی عملکردهای مهم تجاری مانند امور مالی ، تولید ، مدیریت موجودی و سفارش ، ارتباط با مشتری ، فروش و بازاریابی ، مدیریت پروژه و منابع انسانی را متحد می کند. یکی از ویژگی های مهم ERP  ، آنالیز دقیق و گزارش دهی در مورد هر بخش است.

ERP می تواند با فراهم آوردن دید در کل سازمان که فرآیندهای ناکارآمد را برجسته و فرصت های رشد را نشان می دهد ، صرفه جویی عمده ای در وقت و مالی ایجاد کند.
نرم افزار حسابداری سپیدار

چندین مدل استقرار برای نرم افزار ERP وجود دارد ، از جمله داخلی ، ابری و ترکیبی. همان طور که ERP ابری در سال های اخیر بسیار محبوب شده است می توان گفت ERP ابری بهترین گزینه برای شرکت ها است.

چرا ERP برای مشاغل مهم است؟

سیستم های ERP به راه حل برای مشاغلی تبدیل شده اند که به دنبال استفاده هوشمندانه از منابع هستند. آنها می توانند به رهبران کمک کنند تا سرمایه انسانی و مالی را دوباره تخصیص دهند یا فرایندهای کارآمدتری ایجاد کنند که بدون آنکه باعث افت کیفیت شود.

ERP همچنین در مورد برنامه ریزی و هماهنگی یک دارایی است. کارمندان می توانند موجودی و سفارشات مشتری را با جزئیات مشاهده کنند. در صورت لزوم ، آنها می توانند برای رفع مشکلات ، تنظیماتی انجام دهند. نرم افزار ERP ارتباط و همکاری را نیز بهبود می بخشد زیرا کارگران می توانند وضعیت سایر بخش ها را برای راهنمایی تصمیمات خود بررسی کنند.

به عنوان یک منبع جامع از داده ها ، یک سیستم ERP مجموعه ای از گزارش ها و تجزیه و تحلیل ها را ارائه می دهد که می توانند برای کسب و کار تفاوت ایجاد کنند. تبدیل توان گسترده ای از اطلاعات به نمودارهایی که روندها را به وضوح نشان می دهد و به مدل سازی نتایج احتمالی کمک می کند، به نظر مدیران ERP بسیار ارزشمند است.

سیستم ERP چگونه کار می کند؟

سیستم های ERP با استفاده از یک ساختار داده استاندارد و تعریف شده کار می کنند. اطلاعات وارد شده توسط یک بخش بلافاصله در دسترس کاربران مجاز در سراسر کسب و کار است. این ساختار یکنواخت کمک می کند تا همه در یک صفحه باشند. به عنوان مثال ، یک زنجیره محلی توزیع غذا چندین مکان دارد که اغلب سهام و پرسنل را به اشتراک می گذارند. از آنجایی که کیفیت ، فروش و داده های کارمندان از این سایت ها به سیستم ERP منتقل می شود ، برای نشان دادن اینکه از کدام مکان تهیه می شود ، قالب بندی می شود.

سپس داده ها در فرآیندهای کسب و کار و گردش کار در بخشهای مختلف قرار می گیرند. امور مالی می تواند فروش را با اجاره مقایسه کند تا به مدیران در تصمیم گیری در مورد ادغام کمک کند.

سیستم های ERP بیشترین ارزش را درصورتی که یک شرکت ماژول هایی برای عملکرد اصلی کسب و کار داشته باشد و ورود به موقع و دقیق داده ها را تضمین می کند ، ارائه می دهد.

هنگامی که یک شرکت از سیستم های تجاری چندین فروشنده استفاده می کند ، ادغام ها به طور کلی امکان پذیر است تا داده ها به طور خودکار به ERP منتقل شوند. سپس می توان از این داده ها در سرتاسر نمونه ERP استفاده کرد تا از هر فرآیند یا گردش کاری بهره مند شود.

چگونه ERP می تواند یک تجارت را بهبود بخشد یا به آن کمک کند؟

ERP شرکت ها را قادر می سازد تا زمینه های کسب و کار را با فرصت برای پیشرفت و یا توسعه شناسایی کنند. جذب کاربر کلیدی است.

مدیران به طور کلی بر نتایج متمرکز هستند – استفاده از اطلاعات برای دستیابی به اهداف ، مانند افزایش کارایی ، کاهش هزینه ها و پاسخ به تغییر نیازهای مصرف کننده یا شرایط بازار.

برای واحدهای تجاری ، نرم افزار ERP می تواند بسیاری از کارهای مستعد خطا مانند بررسی حساب ، صورتحساب مشتری و پردازش سفارش را به صورت خودکار انجام دهد و تیم های اطلاعاتی را برای کارایی کارآمدتر فراهم کند.

اما زیبایی واقعی ERP این است که می تواند نه تنها با ذخیره و سازماندهی داده ها ، بلکه با شناسایی الگوها و مشخص کردن ناهنجاری هایی که نیاز به بررسی دارد ، از سلامت شرکت و بینش دقیق در مورد یک فرآیند خاص یا KPI اطلاعاتی کسب کند.

چه کسی از ERP استفاده می کند؟

شرکت ها در هر صنعت ، با مدل های متنوع تجاری، به مزایای همراه با ERP پی برده اند. راه حل های انعطاف پذیر با عملکرد گسترده می توانند طیف گسترده ای از سازمان ها و نیازها را برآورده کنند.
بهترین نرم افزار حسابداری

صنایعی که برای راه اندازی مشاغل خود روی ERP حساب می کنند عبارتند از:

نقش ها و کاربران

در آن سازمان ها ، تعدادی از عملکردهای شغلی از ERP بهره مند می شوند ، از جمله:

امور مالی / حسابداری: تیم حسابداری اغلب اولین پذیرنده است. این گروه کلیه معاملات و سایر اطلاعات مالی سیستم ، از جمله حسابهای قابل پرداخت (AP) ، حسابهای دریافتنی (AR) و حقوق و دستمزد را در سیستم ردیابی و گزارش می کند. با استفاده از ERP ، کارشناسان برنامه ریزی و تجزیه و تحلیل مالی (FP&A) – چه نقشی جداگانه و چه بخشی از بخش حسابداری – می توانند داده های مالی جامع را به پیش بینی ها و گزارش های مربوط به درآمد ، هزینه ها و گردش پول تبدیل کنند.

چه زمانی به ERP نیاز است؟

در حالی که نرم افزار ERP در ابتدا برای شرکتها طراحی شده بود – همانطور که از نام آن مشخص است – ارائه نرم افزارهای ابری مبتنی بر ابر (SaaS) امروزه موانع ورود را کاهش داده و به تعداد بیشماری از شرکتهای نوظهور و متوسط ​​کمک می کند تا کارایی و انواع امور های مال خود را برای پیشرفت شرکت خود بررسی کنند.

کلام آخر

سپاس گزارم از افرادی که تا انتهای این مطلب همراه ما بودند، در این مطلب به توضیح جامعی از نرم افزار ERP پرداختیم و توضیح دادیم که چرا ERP برای مشاغل مهم است؟ و چه کسانی از ERP استفاده می کند؟ امیدوارم مطالب برای شما مفید بوده باشد، در صورتی که سوال، انتقاد و پیشنهادی دارید برای ما کامنت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − شش =

برای دریافت مشاوره خرید نرم افزار با ما تماس بگیریدشماره تماس: 02148335
+
Call Now Button
×