جستجو کردن
Close this search box.

ثبت چک در نرم افزار سپیدار ✔️ | مشاوره رایگان سپیدار

امروزه برخلاف گذشته استفاده از پول نقد رواج کمتری دارد و افراد از چک برای دریافت ها و پرداخت های خود استفاده می کنند. در حقیقت چک یکی از بهترین ابزارها است که از اعتبار بالایی برخوردار می باشد. همان طور که در مقاله های دیگری گفته ایم، سپیدار یکی از محبوب ترین نرم افزارهای حسابداری در ایران است و ما تصمیم گرفتیم در این بخش به بررسی و توضیح در مورد ثبت چک در نرم افزار سپیدار بپردازیم. اگر کسب و کاری دارید و یا حسابدار هستید، برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتها همراه ما در آگاه حساب باشید.

چک چیست؟

امروزه چک ابزاری بسیار کارآمد است که جایگزین پول نقد شده است و در حقیقت چک یک سند تجاری است که توسط بانک به افرادی که دارای صلاحیت هستند تعلق می گیرد. به دلیل مشکلات حمل و نقل پول و امنیت آن و همچنین برای راحتی کار، امروزه استفاده از چک ها بسیار فراوان شده و افراد سریع تر می توانند با استفاده از آن ها خرید و فروشی را انجام بدهند و دیگر نیازی ندارند که مقدار زیادی پول همراه خود داشته باشند زیرا برای استفاده از چک فقط کافی است پول در حساب بانکی خود داشته باشند تا چک پاس شود.

در زمان صدور چک باید به چند نکته دقت شود اول اینکه چک خط خوردگی نداشته باشد، عدد مورد نظر به دو صورت حروفی و عددی نوشته شود و امضای صاحب چک در آن درج شود تا چک برای بانک دارای اعتبار باشد و فرد گیرنده بتواند آن را نقد کند. انواع مختلفی چک وجود دارد که پر استفاده ترین آن، چک عادی است که یکی از اولین چک هایی بود که از آن استفاده می شد و افراد برای نقد کردن آن باید به یکی از شعب آن بانک مراجعه می کردند. از دیگر انواع چک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

نحوه ثبت چک

نحوه ثبت چک

امروزه در بیشتر کسب و کارهای صنعتی و بنگاه های اقتصادی تبادلات مالی با استفاده از چک انجام می شود. در این مشاغل به دلیل این که میزان چک های رد و بدل شده بسیار بالاست، بنابراین برای مطلع بودن از روند دریافت و پرداخت آن ها نیاز به کنترل و رسد دقیقی دارد زیرا در غیر این صورت ممکن است مشکلات بسیاری برای مشاغل ایجاد شود مانند مشکلات مالی و حقوقی. از این رو توصیه می شود به صاحبان کسب و کارها تا برای افزایش دقت خود چک ها را در نرم افزاری ثبت نمایند تا از بروز مشکلات عدم ثبت چک جلوگیری کنند. نرم افزارهای حسابداری ابزاری مناسب برای ثبت چک می باشند به همین منظور در این مقاله تصمیم گرفتیم تا در مورد ثبت چک در نرم افزار حسابداری سپیدار به شما اطلاعات مفیدی را ارائه دهیم. همراه ما بمانید.

اهمیت ثبت چک در نرم افزار سپیدار

امروزه با بیشتر شدن استفاده از چک در کسب و کارها، فرآیند ثبت کردن چک در نرم افزار سپیدار یکی از کارهای مهمی است که در هر شرکتی باید انجام شود. شرکت هایی که از نرم افزار حسابداری سپیدار برای ثبت کردن چک ها استفاده می کنند مشکلات ثبت، ضبط و گزارش گیری را ندارند و به راحتی می توانند گزارش دریافت و پرداخت چک ها را از نرم افزار سپیدار در کمترین زمان استخراج کنند. همچنین این کار از بروز خطاهای انسانی جلوگیری می کند و امکان دسترسی به اسناد را افزایش می دهد. زمانی که برای ثبت چک از نرم افزار سپیدار استفاده می کنید به راحتی می توانید در زمان کمی تمامی اسناد و گزارش های دریافت و پرداخت اسناد را استخراج کنید و در هر ساعتی به این اطلاعات دسترسی داشته باشید.

عملیات ثبت چک در نرم افزار سپیدار به دو دسته تقسیم می شود: دسته چک های دریافتنی و دسته چک های پرداختنی.

دسته چک های دریافتنی:

زمانی که شرکت در ازای فروش محصولی از مشتری چک دریافت می کند، این چک می تواند به صورت مدت دار و یا تاریخ روز باشد. این چک ممکن است در بانک وصول شود و یا این که برگشت بخورد و یا این که در زمان خرید محصولی دیگر خرج شود.

دسته چک های پرداختنی:

چک پرداختنی همان چک هایی است که برای خرید کالا و دریافت یک خدمت به طرف حساب و یا فروشنده پرداخت می کنیم. وضعیت چک های پرداختنی به سه صورت می باشد:

راهنمای ثبت چک در نرم افزار سپیدار

راهنمای ثبت چک در نرم افزار سپیدار

در این بخش از مقاله می خواهیم به آموزش ثبت چک در سپیدار بپردازیم. برای ثبت چک تفاوتی ندارد که چک دریافتنی شرکت از چه نوعی است، در هر شرایطی مراحل زیر باید انجام شود.

بعد از این که وارد نرم افزار سپیدار شدید، وارد بخش دریافت و پرداخت شوید برای این کار از طریق منوی کناری صفحه اصلی اقدام کنید، سپس روی تب عملیات کلیک کنید تا مجموعه های این تب نمایش داده شوند، سپس بین گزینه های موجود رسید دریافت جدید را انتخاب نمایید. بعد از این مراحل یک صفحه جدید یا یک فرم باز می شود که برای ثبت رسید جدید باید این فرم را به صورت کامل پر کنید. مراحل پر کردن این فرم به شرح ذیل می باشد:

نوع:

زمان پر کردن فرم اولین گزینه نوع است که یک منوی کشویی دارد و دارای چهار گزینه است:

طرف مقابل:

بعد از گذراندن مرحله اول باید طرف حساب دریافت چک را مشخص کنید. در این گزینه باید با در نظر گرفتن انتخاب بخش اول، طرف حساب پرداخت کننده چک را از بین حساب هایی که در زیر سیستم ثبت کرده اید انتخاب نمایید.

تاریخ و شماره:

در ادامه پر کردن فرم برای ثبت چک در نرم افزار سپیدار، دو گزینه تاریخ و شماره وجود دارد که در این بخش باید شماره چک دریافتی و تاریخ دریافت آن را در فرم ثبت کنید.

معین:

به تعداد معین در کدینگ حساب معین تعریف شده است که باید یکی از آن ها را انتخاب نمایید.

استقرار:

چنان چه چک دریافتی استقراری باشد، باید تیک کنار گزینه استقراری را فعال کنید. بیشتر کسب و کارها قبل از استفاده از نرم افزار سپیدار، دریافت چک داشته اند بنابراین اگر این شرکت ها وارد نرم افزار سپیدار بشوند و چک های تعیین تکلیف نشده از گذشته داشته باشند می توانند در گزینه استقراری آن  را ثبت کنند.

صندوق ثبت چک در سپیدار:

در این بخش باید تحویل گیرنده چک را از بین صندوق هایی که در سامانه ثبت شده است انتخاب نمایید.

شرح:

اگر می خواهید در مورد ثبت چک در سامانه توضیحی اضافه کنید، باید در این بخش آن را بنویسید.

ایجاد ردیف جدید:

جهت ایجاد ردیف جدید در قسمت چک، در گوشه پایین سمت راست صفحه کلیک کنید تا یک ردیف جدید ایجاد شود.

پر کردن اطلاعات چک:

زمانی که یک ردیف جدید در قسمت چک ایجاد می  شود، در این ردیف بخش های گوناگونی وجود دارد که باید پر شود مانند: شماره چک، مبلغ، تاریخ سررسید، پشت نمره، بانک، کد شعبه، شعبه، شماره حساب.

تخفیف:

چنانچه در قسمت اول (نوع) یکی از دو گزینه دریافت از مشتری یا دریافت از تامین کننده را انتخاب کرده باشید، گزینه تخفیف فعال خواهد شد. به هر میزانی که در مقابل گزینه تخفیف وارد شود، با مبلغ دریافتی جمع می شود و مبلغ کل را ایجاد می کند.

آیکون چک های متوالی:

در این بخش منظور از چک های متوالی، چک هایی است که در فواصل زمانی معین و با شماره های متوالی دریافت می شوند. در این مواقع نیازی به ایجاد یک ردیف به ازای هر یک از چک های دریافتی وجود ندارد زیرا با کلیک بر روی آیکون چک های متوالی در گوشه پایین سمت راست صفحه می توان وارد صفحه چک های متوالی شد. در این صفحه شماره چک ابتدایی و انتهایی، فواصل تاریخی دریافت چک ها بر اساس روز، تعداد چک ها و همینطور پشت نمره چک ها ثبت می شود. در نتیجه این کار باعث می شود تا فرآیند ثبت چک های متوالی بسیار سریع تر انجام شود.

راس گیری چک:

در صورتی که نیاز به راس گیری چک ها وجود داشته باشد، باید از گوشه پایین سمت راست سامانه آیکون مرتبط با راس گیری چک را انتخاب کنید.

ذخیره:

زمانی که تمام 12 مرحله بالا را به دقت تکمیل کردید، باید روی گزینه ذخیره کلیک کنید تا تغییرات ایجاد شده در سامانه ثبت شود.

نکات مهم ثبت چک در نرم افزار سپیدار

در زمان ثبت سند در نرم افزار سپیدار لازم است به دو نکته دقت کافی داشته باشید تا این کار به درستی انجام شود.

امکانات مهم نرم افزار سپیدار

آدرس: تهران، میدان ونک، خیابان عطار، پلاک 20
شماره تماس: ۸۱۰۲۲۰۰۰-۰۲۱

کلام آخر

از کسانی که ما را تا انتهای مقاله ثبت چک در نرم افزار سپیدار همراهی کردند بسیار سپاس گزاریم. تلاش ما در این مقاله بر این بود تا اطلاعات مفیدی را در مورد روند ثبت چک برایتان توضیح دهیم. امیدواریم مطالب گفته شده مورد استفاده تان قرار بگیرد. در صورتی که سوال، انتقاد و یا پیشنهادی دارید می توانید برای ما کامنت بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار − چهار =

برای دریافت مشاوره خرید نرم افزار با ما تماس بگیریدشماره تماس: 02148335
+
Call Now Button
×