جستجو کردن
Close this search box.

لیست قیمت خدمات مالی و حسابداری در سال 1401 ✔️

در این مقاله قصد داریم توضیحاتی درباره لیست قیمت خدمات مالی و حسابداری در سال 1401 در اختیارتان قرار دهیم. اکثر مدیران کسب و کارها برای مشاغل خود به حسابدار نیاز دارند، خصوصا در اواخر سال که باید کلیه حساب ها را برآورد کنند. آن ها می توانند به جای استخدام یک حسابدار، حساب های خود را به موسسات خدمات مالی حسابداری بسپارند و این موسسات نیز هزینه هایی را به عنوان حق الزحمه دریافت می کنند. برای این که از لیست قیمت ها و عوامل موثر بر قیمت خدمات مالی و حسابداری مطلع شوید، تا پایان مقاله آگاه حساب همراه ما باشید.

خدمات مالی و حسابداری چیست؟

دغدغه های مالی زیادی در کسب و کار ها وجود دارد، مدیر یک شرکت می تواند با سپردن این مسائل به یک حسابدار و یا یک موسسه خدمات حسابداری این دغدغه ها بر طرف کند. خدمات حسابداری در واقع ناظری بر ارزیابی و بررسی سطحی ترین تا عمیق ترین مسائل مربوط به امور مالی هستند. یک شرکت برای این که آینده شغلی خود را ارزیابی کند نیاز دارد سوابق حسابداری خود را داشته باشد چرا که در سوابق حسابداری موجود به بررسی و ارزیابی تمامی مسائل مالی، حقیقی، حقوقی، اصلاح و رفع نقص حساب ها، ارائه گزارشات مالی و … می پردازند.

خدمات مالی که نوعی خدمات اقتصادی نیز محسوب می شوند، یکی از مهم ترین و موثرترین بخش ها در حسابداری می باشد که توسط حسابداران امور مالی و در موسسات مالی انجام می شود. خدمات مالی در واقع به کلیه اموری که مربوط به امور مالی می باشد، اطلاق می گردد. از مهمترین موسسات مالی می توان به بانک ها، شرکت ها و موسسات سرمایه گذاری، شرکت ها و موسسات مالی اعتباری، موسسات وام دهنده، موسسات ارائه دهنده بیمه و … می توان اشاره کرد. پایه و اساس خدمات مالی، بانک ها می باشد که از طریق وام دهی و نگهداری پس انداز خدمات می دهند.

خدمات مالی و حسابداری چیست؟

به طور کلی تمامی موسسات و شرکت های ذکر شده وظیفه مدیریت پول، سرمایه،ارائه دهنده صورت حساب مالی، تهیه و تنظیم مالیات بر درامد موجود، تهیه تمامی گزارشات خرید و فروش فصلی  می توان اشاره کرد. از مهمترین آنها می توان به تهیه صورت حساب مالی که در واقع همان اسناد ثبت شده مالی می باشند اشاره کرد که با بررسی و ارزیابی وضعیت افراد، موسسات، سود و زیان آن ها را تشخیص می دهند.

می توان گفت خدمات مالی همان خدمات اقتصادی هستند که به وسیله موسسه های مالی عرضه می گردند. موسسات مالی عبارتند از : تمامی بانک ها، موسسه های مالی و اعتباری، شرکت های ارائه دهنده بیمه، شرکت های بورس و در نهایت شرکت های سرمایه گذاری دولتی. این نوع بازار وظایفی را بر عهده دارد که از جمله این وظایف می توان به خرید و فروش اوراق بهادار و سرمایه اشاره کرد. در واقع برخی سازمان ها وجود دارند که وظیفه آن ها مدیریت پول و سرمایه است، اصطلاح خدمات مالی نیز به آن ها اطلاق می گردد.

یک حسابدار تمامی داده ها را در نرم افزار خام وارد می کند در نهایت آن ها را به صورت گزارش و صورت حساب مالی ارائه می دهد. خدمات حسابداری باعث ساده سازی اهداف حسابداری، صرفه جویی در هزینه ها و اطمینان از صحت و درستی اطلاعات مالی می باشند. خدمات حسابداری و مالی بسیار گسترده است و نمی توان آن را محدود به چند خدمت کرد برخی از شرکت ها برای یادگیری نیروی کار خود آن را به صورت رایگان آموزش می دهند. تمامی برنامه ریزی های حسابداری، گزارشات، سرمایه گذاری ها بر روی سیستم حسابداری ثبت و نگهداری می شود.

عوامل موثر بر قیمت خدمات مالی و حسابداری

هر ساله نرخ تعرفه های حسابداری از طرف جامعه کل حسابداری ایران افزایش پیدا می کند اما در سال 1401 افزایش قیمت بیشتری داشته ایم. باید این را هم در نظر داشته باشید که میزان حقوق پرداختی به کیفیت کار هم بستگی دارد، هر چقدر که خدمات با کیفیت تر باشد حقوق بیشتری دریافت می شود. نرخ خدمات حسابداری و دستمزد دریافتی سازمان ها و موسسات بر اساس دو فاکتور مهم، متفاوت است که در زیر به آن ها اشاره کرده ایم:

عوامل موثر بر قیمت خدمات مالی و حسابداری

مدیریت سود: اکثر شرکت هایی که حسابدار استخدام می کنند، دارای مدیریت سود بالا می باشند و بابت حق الزحمه حسابدار خود که شامل انجام خدمات مالی و حقوقی می باشد، حقوق بیشتری پرداخت می کنند.

داشتن استقلال تمامی اعضای هیئت مدیره: هر چه قدر که اعضای هیئت مدیره مستقل تر باشند و کار های حسابرسی خود را با دقت تر و دقیق تر انجام دهند حقوق بیشتری دریافت می کنند که در این صورت حقوق حسابداران کمتر می شود، یعنی حقوق حسابدار با حقوق هیئت مدیران عکس یکدیگر می باشد.

انواع مختلف خدمات مالی و حسابداری

خدمات مالی و حسابداری خود به دو دسته تقسیم می شود، خدمات مالی حسابداری و خدمات مالیاتی که در زیر انواع آن را نام برده ایم.

خدمات مالی و حسابداری:

انواع مختلف خدمات مالی و حسابداری

خدمات مالیاتی:

عوامل مؤثر بر افزایش تعرفه خدمات مالی و حسابداری شرکتی

کیفیت گزارشات حسابرسی: وظیفه امور مالی و مالیاتی انجام خدماتی چون تنظیم و تهیه، تجزیه و تحلیل و گزارشات اسناد و مدارک حسابداری موجود است و هر چقدر که از آن ها بخواهند کارهایشان را با کیفیت بالاتری انجام دهند چون تلاش بیشتری کرده اند و وقت بیشتری نیز گذاشته اند بنابراین دست مزد آن ها نیز بیشتر خواهد بود.

نوع فعالیت: نوع فعالیتی که حسابداران انجام می دهند با یکدیگر متفاوت است مثلا یک حسابدار فقط به مسائل مالی و مالیاتی، یک حسابدار به مسائل حقوق دستمزد، یک حسابدار فقط به مسائل مربوط به خرید و فروش و … می پردازد. هر حسابدار یک حقوق و فعالیت ثابتی دارد و اگر به فعالیت آن اضافه شود حقوق آن نیز افزایش پیدا می کند.

حجم کار: حجم کار شاخصی برای میزان ساعاتی است که برای انجام خدمات می گذرانیم به این معنا که برخی خدمات حسابداری حجم کاری بیشتری دارند و باید زمان بیشتری برای انجام  آن گذاشت.برخی خدمات که از لحاظ حجمی، حجم بیشتری دارند  نسبت به برخی خدمات ساده که حجم کمتری را دارد از لحاظ  دست مزد نیز بیشتر می باشند.

عوامل مؤثر بر افزایش تعرفه خدمات مالی و حسابداری شرکتی

سود شرکت: در برخی موارد حسابداران خدمات خود را به گونه ای انجام می دهند که باعث  گرفتن تخفیف مالیات، بخشودگی جرایم و یا سودی نصیب شرکت ها می شوند که در این صورت خود حسابدار نیز در سود شرکت، شریک می باشد.

هزینه های انجام امور حسابرسی: حسابداری که کارهای حسابرسی و مالیاتی و غیره را پیگیری می کند هزینه های شخصی ای نیز خرج می کند که این جزو وظایف حسابدار نیست و باید طبق فعالیتی که حسابدار دارد تعرفه هایی در قوانین خدمات حسابداری مالی در رابط با این هزینه ها قرار دهند.

میزان تخصص: تخصص، میزان سابقه کاری، میزان تحصیلات و سواد دانشگاهی از عوامل مهم و موثر در حقوق حسابداران محسوب می شود.

مقایسه درآمد حسابدار رسمی و کارمند حسابداری

تمامی حسابداران و دانشجویان حسابداری این آگاهی را دارند که نرخ های خدمات حسابی، از سوی سازمان کل حسابداری کشور تعیین می گردد.حقوق و مزایای تعریف شده برای حسابداران رسمی بالا تر و بهتر از کارمندان حسابداری می باشد. یک کارمند حسابداری با جمع اوری و ارتقا سطح دانش و اطلاعات حسابداری خود می تواند در آزمون های حسابداری رسمی شرکت کند تا بتواند ارتقا سطح بگیرد و حسابدار رسمی شود.

یک حسابدار رسمی پس از کار کردن در قسمت های مختلف طی چندین سال به انجام امور مهمتری از مسائل حسابداری می پردازد و وظایف سنگین تر و مسئولیت بیشتری دارد. داشتن مدرک حسابداری رسمی تاثیر زیادی روی شغل، حقوق و مزایا دارد. امروزه موسسات حسابداری رسمی ای وجود دارند که کار آموز می پذیرند و پس از آموزش، طی مراحلی آزمون می گیرند و مدرک حسابداری رسمی صادر می کنند و در نهایت آن ها را وارد بازار کار می کنند.

مقایسه درآمد حسابدار رسمی و کارمند حسابداری

حق الزحمه یک حسابدار: تعیین نرخ حق الزحمه حسابداران در سال 1401 طبق آیین نامه جدید، توسط سازمان کل حسابداران کشور اعلام شد و با در نظر گرفتن رتبه های شغلی حق الزحمه یک حسابداری در یک ساعت، 816400 یال تا 8164000 متغیر است. به طور کلی میانگین دستمزد خدمات حسابرسی معادل 195000000  ریال است.

تعرفه های حسابداری بر اساس کیفیت خدمات متفاوت است. یک حسابدار متبحر تمامی زیرو بم حسابداری را می داند و تجربه بالایی دارد، او توانایی این را دارد که تمامی خدمات مالی حسابداری را به بهترین شکل ممکن انجام دهد.

حقوق و دستمزد حسابداری بر اساس سابقه کار: مهم ترین عامل در تعیین حقوق یک حسابدار سابقه و تجربه ی او است. هر چه قدر که یک حسابدار در گذشته فعالیت بیشتری داشته باشد مقدار حقوق در خواستی او نیز بیشتر خواهد شد مثلا حسابداری که بیش از 16 سال سابقه کاری داشته باشد مقدار حقوق درخواستی آن بیش از 10 میلیون تومان می باشد.

تا اینجا خواندیم که یک حسابدار بر اساس میزان تحصیلات و میزان تخصصی که دارد حقوق می گیرد اما باید بدانید عامل دیگری به نام نوع شرکت نیز وجود دارد که بر روی حقوق موثر است.حسابداری که در شرکت های دولتی استخدام می شود حقوق آن به طور تقریبی دو الی دو و نیم میلیون تومان از حسابداری که در شرکت های خصوصی مشغول به کار هستند بیشتر است. در واقع نوع شرکت بر میزان حقوق، دستمزد و مزایا بسیار اثر گذار می باشد.

برخی از شرکت ها، امور مالی و حسابداری سنگینی دارند یا مدیران برخی شرکت ها با مسائل مالی آشنا نیستند و اطلاعات کافی ای از آن ندارند و یا دارای حسابداران تازه واردی هستند که قادر نیستند کارها را به خوبی انجام دهند و باعث هدر رفتن وقت و هزینه شرکت می شوند در این صورت کارهای مالی و حسابداری خود را به موسسات خدمات مالی و حسابداری واگذار می کنند. این موسسات وظایف خود را به خوبی و در اسرع وقت تحویل و گزارش می دهند. همچنین این موسسات موجب صرفه جویی در هزینه ها نیز می شوند.

خدمات حسابداری توسط سمت های مختلفی چون کمک حسابرس، حسابرس، حسابرس ارشد، سرپرست حسابرسی، سرپرست ارشد حسابرسی، مدیر حسابرسی و شریک حسابرسی انجام می شود و هر کدام از این سمت ها تخصص و فعالیت جداگانه ای انجام می دهد که بر اساس فعالیت و خدماتی که انجام می دهند میزان حقوق آن ها نیز با یکدیگر فرق می کند.

برخی از حسابداران به دلایل مختلفی علاقه مند به کار حسابداری پاره وقت می باشند.یک حسابدار پاره وقت باید بر تمام امور حسابداری از جمله صدور به موقع حقوق دستمزد کارکنان،گزارشات، تهیه و تنظیم اظهار نامه مالی و مالیاتی، صدور بیمه کارکنان، لیست بدهکاران و بستانکاران و … تسلط داشته باشد. حقوق حسابداران پاره وقت بسته به میزان تخصص، تجربه و فعالیتی که انجام می دهند مشخص می شود که حقوق اکثر حسابدارانی که به صورت پاره وقت کار می کنند به صورت ساعتی محاسبه می شود.

کلام آخر

در این مقاله با زبانی ساده به بررسی لیست قیمت خدمات مالی و حسابداری در سال 1401 پرداختیم و دریافتیم هر چقدر خدمات حسابداری سنگین تر باشند در این صورت به وقت و هزینه بیشتری نیز احتیاج دارند بنابراین حق الزحمه آن ها نیز بیشتر خواهد شد، و همچنین حقوق حسابداران طبق قانون، هر حسابداری متناسب با مدرک تحصیلی موجود، میزان تجربه و تخصص خود جایگاهش تعیین می گردد.. از شما عزیزان کمال تشکر را داریم که تا پایان این مقاله همراه ما بودید و خواهشمندم نظرات خود را برایمان کامنت کنید.

3.4/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =

برای دریافت مشاوره خرید نرم افزار با ما تماس بگیریدشماره تماس: 02148335
+
Call Now Button
×